Het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea Ons land telt drie bestuurslagen: het rijk, de provincie en de gemeente. Er zijn rijksmusea, provinciale musea en gemeentelijke musea. En was het nu maar zo dat de voorwerpen van natio naal belang bewaard zouden worden in de rijksmusea, de voorwerpen van pro vinciaal belang in de provinciale musea en de voorwerpen van gemeentelijk belang in de gemeentelijke musea, dan zou, althans op dit terrein, de wereld er prettig eenvoudig uitzien. Het rijk hoeft slechts de rijksmusea financieel te ondersteunen, de provincies doen dat met de provinciale musea en de gemeenten betalen voor de gemeente lijke musea. Helaas, vaak door toevalligheden bepaald, zijn de voorwerpen over de diverse musea verspreid. In provinciale en ook in gemeentelijke musea worden zaken bewaard die absoluut onderdeel uitmaken van ons nationale cultuurbe zit. En dit geldt evenzo voor voorwerpen die voor de provincie van belang zijn: ook in de lokale musea treffen we het nodige aan. Een voorbeeld. Zeeland in de Romeinse tijd. Belangrijke voorwerpen (het specta culairst zijn de Nehalennia-altaren) bevinden zich in het Rijksmuseum van Oudheden, in het Zeeuws Mueum en in de diverse lokale musea (Aardenburg, Goes, Zierikzee b.v.). Het veelbezongen wiel van De Ruyter, onze nationale zeeheld. Is dit een stukje nationaal cultuurbezit, Zeeuws cultuur bezit of hoort het onvervreemdbaar Vlissingen toe? De feitelijke situatie is dat het vanuit Middelburg in bruikleen gegeven is aan Vlissingen. De Goese schuttersstukken, in het begin van de zeventiende eeuw door Cornelis en Willem Eversdyk geschilderd, hebben duidelijk een belang dat uitstijgt boven dat van de Goese gemeenschap. Het moge duidelijk zijn dat het culturele belang van de museumvoorwerpen vaak groter is dan het territoriale gebied van de toevallige eigenaar. En net zoals het rijk gelden voor behoud aan de Mondriaan Stichting ter subsidiëring Gerard Heerebout beschikbaar stelt, zo heeft de provincie Zeeland gelden voor behoud van muse umvoorwerpen ter besteding beschik baar gesteld aan de Stichting Steun fonds voor de Zeeuwse Musea. Musea kunnen vanuit dit fonds een bij drage in de kosten van behoud en res tauratie van een voorwerp toegekend krijgen, als uit deskundigenrapporten blijkt dat het voorwerp in kwestie inder daad een bovenlokaal belang vertegen woordigt. Hieronder worden de projecten beschre ven die op dit moment met steun van het Steunfonds uitgevoerd worden. Zicht op Yerseke "Knap werk van de lijstenmaker, zeg nu zelf,sprak heer Bommel tevreden. "Hij heeft het doek van Terpen Tijns schilde rij handig omgevouwen, zodat mijn gelijkenis precies in de antieke lijst pas, zie je wel?" "Heel handig, zei Tom Poes nadenkend. Marten Toonder, 1972. Het losgetrilde Inzicht, aflevering 7585. In 1913 werden er enkele diorama's opgesteld in de kapittelzaal van de abdij te Middelburg. W.F.A.I. Vaarzon Morel (1868-1955) uit een Zeeuwse schilders familie schilderde de achtergronddoe ken. Een van de doeken stelt een zicht op Yerseke voor. Later werd het doek overgebracht naar de raadszaal te Yerse ke en daar op een wand gemonteerd. In verband met een plafondbalk moest daartoe wel aan de bovenkant een stuk je doek (20 bij 25 cm) verwijderd wor den. De afmeting van het doek is maar liefst 5.8 bij 2.6 meter In deze zaal zal binnenkort een deel van de collectie van het Museum van Yerse ke, voornamelijk gewijd aan schaal- en schelpdieren, gepresenteerd worden en het schilderij past daar uitstekend bij. Het moest wel een aanzienlijke restaura tie ondergaan: het onderzoeksrapport maakt melding van vochtinwerking, van gekrompen linnen, van overschilderin gen en een provisorisch gerepareerde scheur, van een vergeelde, vervuilde en wit uitgeslagen vernislaag en van opstaand craquelé. Een eerste kostenraming bedroeg ruim f. 30.000. Bij het van de wand afnemen van het Het monumentale schilderij (250 x 550 cm) van W.F.A.I. Vaarzon Morel op zijn oorspronkelijke plaats in de Raadszaal van het voormalige gemeentehuis van Yerseke. Later zou blijken dat het schilderij nog ongeveer een meter hoger is. (Foto: Foto Verschoore, Goes) 24 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 26