Detail van het houtsnijwerk aan de achterzijde van de 'Speelwagen' uit 1909. Van dit type wagen zijn nog maar tien tot vijftien exemplaren in Nederland bewaard gebleven. (Foto: Den Ouwen Waogen, Axel) vaartmuseum te Antwerpen, van het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rot terdam en van het Nederlands Scheep vaartmuseum hebben over de modellen geadviseerd. Negentien hiervan zullen de komende tijd gerestaureerd worden. Allen de namen zijn al prachtig: pinas (uit 1627), kofschip (18e eeuw), fregat (uit 1766), hoeker (18e eeuw), hoogaars (2 x), bark, raderschip, blazer, Antwerp se knots, schouw, hengst (2 x), Lemster- aak, boeieraak (2 x), schokker, ponton niersschokker en botter. Enkele modellen zijn van bijzondere kwaliteit. Zo behoort het model van het fregat tot de beste marine-kamermodel len van Nederland en is het model van de pontonniersschokker erg zeldzaam. Restauratie en herstel zijn dringend nodig. De tuigage vergaat in de loop der tijd en dan is vervolgens, speciaal bij het lopend want, niet meer na te gaan hoe het schip precies getuigd was. Ook de kwetsbare berghouten en rondhouten zijn bij sommige modellen beschadigd, verbogen of gebroken. gen van vermolmde onderdelen (achter bord, lamoenboom). De tweewielige kapwagen uit circa 1920 heeft typisch lokale kenmerken; de tot bokkewagen omgebouwde hondekar is ook curieus. Verder bezit de vereniging een drietal boerenwagens uit 1902, 1930 en 1936 die ook de moeite waard zijn. De aanwezige brouwerswagen was helaas zo slecht dat restauratie niet meer loonde. Voor deze wagen kwam het res tauratieplan te laat. Het gehele project is begroot op ruim f. 10.000; het museum en de vereniging zijn goed voor f. 5.000, de afdeling Voorbereidend Beroeps Onderwijs van de scholengemeenschap "De Rede" zal als leeropdracht een deel van het pro gramma uitvoeren ter waarde van ruim f. 2.000 en het Steunfonds draagt f. 3.000 bij. Bijzondere scheepsmodellen "Het was een goede boot", zei de gezagvoerder, die als eerste zijn stem hervond. "Dat gaat geld kosten "Kalmeer, heer Rus", zei heer Ollie, een bundeltje doorweekte banknoten te voorschijn halend. De oude zeerob ont dooide toen hij het geld in ontvangst nam. Dat is beter", sprak hij, al tellend. "Zo komen we een eindje uit de schade Marten Toonder, 1975. De Kaligaar, afleveringen 8193 en 8195. Het Maritiem Museum in Zierikzee her bergt een fraaie collectie scheepsmodel len. Deskundigen van het Visserijmuse um te Vlaardingen, van het Scheep- De 'Pinas' is een van de scheepsmodellen uit de collectie van het Maritiem Museum Zierikzee die momen teel worden geconserveerd en gerestaureerd. (Foto: Leen Koper, Zierikzee) 2 6 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 28