De opvreter Het gehele restauratie-, herstel- en schoonmaakplan kost f. 64.000. Vanwe ge het nationaal belang van sommige modellen subsidieert ook hier de Mon driaan Stichting en wel met een bedrag van f. 22.000, het Maritiem Museum draagt f .36.000 bij en het Steunfonds f. 6.000. "Het is vreselijk. Hebt u ook zo'n snelle slijtage gezien, meneer Poes. Wilt u wel geloven dat er motgaten in mijn plastic verpakkingen vallen? Ik vraag me af waar het heen moet met de wereld; men kan nergens meer op vertrouwen Marten Toonder, 1970. De slijtmijt, aflevering 7000. Papier valt uiteen, leer brokkelt, glas kristalliseert, linnen vergaat, hout ver molmt, trekt krom en wordt bros, verf verkleurt, metaal'roest, wol valt uiteen, insecten, mijten, schimmels en bacteriën doen vrijwel onzichtbaar hun werk; ook museumvoorwerpen vergaan. Dank zij de goede zorgen van de musea wordt dit proces vertraagd en soms vrijwel tot stilstand gebracht met hulpmiddelen zoals ontsmetting, luchtvochtigheidsre- geling, temperatuurregeling, ultraviolet filters e.d. Maar het is een feit dat ons cultuurbezit voortdurende aandacht behoeft. Het is niet voldoende als een waardevol voorwerp "veilig" in een museum opgeborgen wordt; het moet beheerd worden. Mensen zijn zich vaak niet bewust van het geleidelijke verval van de veilig opgeborgen voorwerpen in de musea. Om te laten zien wat er allemaal komt kijken bij dit beheer is er, in samenwer king met de Rabo-banken in Zuid-West Nederland, voor de leerlingen op de basisscholen een heel bijzonder project gestart: "De Opvreter". Leerlingen worden uitgenodigd om met de klas een museum naar keuze te bezoeken; zij worden daar ontvangen en krijgen daar een rondleiding, juist ook achter de schermen, zodat ze zich ervan bewust worden dat ons cultuur bezit voortdurende zorg behoeft en dat de museummedewerkers in een muse um veel meer doen dan alleen maar leu ke tentoonstellingen maken. Later kun nen ze op eigen gelegenheid nog gratis naar musea toe en verder is er het gebruikelijke aanvullende lesmateriaal. Aan dit project zijn voor de leerlingen geen kosten verbonden; de Rabo-bank treedt hier als sponsor op en hoopt hier mee het museumbezoek van de jeugd te kunnen bevorderen en de jeugd kennis te laten opdoen over wat er komt kijken om de collecties in goede toestand te houden. Niet alleen de belangstelling bij de jeugd is groot, het is verheugend dat ook veel volwassenen donateur van de stichting geworden zijn en dat ook reeds enkele bedrijven en gemeenten het Steunfonds steunen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat het museumbezoek in Zeeland de laatste jaren teruggelopen is. Voor een deel zal dit zeker veroorzaakt zijn door de mooie zomers; helaas zien veel men sen een museum vooral als een slecht- weer voorziening. Het Steunfonds probeert via subsidies ten behoeve van behoud en en herstel van museumvoorwerpen een bijdrage te leveren aan het handhaven van de kwa liteit van de collecties in de Zeeuwse musea. Het opvreterproject, ook gesteund door het Steunfonds, is erop gericht, te beginnen bij de jeugd, de belangstelling bij het publiek voor de Zeeuwse musea te vergroten. Zeeuws Tijdschrift 27

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 29