Zeeland en het Internet Internet ZeelandNet Karen Kroese Een grote man met enorme handen. Een vriendelijk gezicht, lachrimpeltjes. Felle ogen die twinkelen als de ogen van een ondeugend kind. Pindakaas op zijn rechter schouder, erop gesmeerd door zijn jongste telg. Jeroen Bakker (42), directeur van ZeelandNet in Kamperland. Een ontdekkingsreiziger in de wereld van de informatica. "De ontwikkeling van Internet staat in de kinderschoenen. Er zijn nog veel proble men. Het grootste obstakel is de snelheid van het systeem, met name dat van de randapparatuur. Het zal zeker nog vijfjaar duren voordat de infrastructuur (de beka beling) in orde is." Het is duidelijk dat hij met moeite kan wachten voor het zover is. Tot die tijd windt hij zich op over de verkeerde, te rooskleurige voorstelling van zaken in de media: "Watje nu op televisie ziet - de Fiat-reclame bijvoorbeeld, waarbij de nieuwe modellen over het scherm rijden en de kleuren aangepast kunnen worden - is je reinste oplichterij. Zoals een omroep als Veronica Internet voorstelt, is echt ver werpelijk: het soort technische hoogstandjes dat ze laten zien, is nog onmogelijk of duurt uren voordat het op je scherm staat. De VPRO doet het wat dat betreft veel beter: die omroep presenteert Internet veel meer als een netwerk waarbij kennis wordt uitgewisseld. Dat is de realiteit nu. Je mag de toekomst best schetsen, maar geen valse beloftes doen. Het zit eraan te komen, maar nu nog niet." Vanaf 1984 verzorgt Jeroen Bakker onder de firma-naam Rijckholt samen met zijn vrouw Ellen Bakker-Van Bree- men software-applicaties voor bedrij ven. Sinds 1988 aangevuld met oplei dingen, systeembeheer en personal- computerpakketten. De stap naar Inter net was een logisch gevolg van de ont wikkelingen binnen de computerbran che. In januari 1995 is hij zich actief bezig gaan houden met Internet. Op 20 april was ZeelandNet operationeel: "Eerst moest alles draaien, voordat we ook werkelijk iets aan konden bieden. Het is nu eenmaal niet zo met Internet dat je een stekker in het contact stopt en dat alles dan ook werkt. Je moet zelf eerst veel uitvinden, nieuwe program ma's maken, die controleren en de man kementen verhelpen." Internet is een wereldwijd computernet werk; een aaneenschakeling van alle maal computers. Te vergelijken met een gewoon telefoonnetwerk. Dit compu ternetwerk wordt de elektronische snel weg genoemd. Voordat iemand toegang heeft tot deze snelweg, moet hij tol betalen aan de toegangsleverancier: de provider. Nu is de particulier of het bedrijf abonnee. Heeft de provider een 'inbelpunt' in de regio van de abonnee, dan kan de betaler tegen lokaal tele foontarief het Internet op. Tenminste, wanneer de abonnee over de juiste apparatuur beschikt: een computer met minstens een 386-processor en 4 mega byte werkgeheugen en een modem van minimaal 14.400 bps (bits per seconde). De benodigde software krijgt de abon nee doorgaans van de toegangsleveran cier. Elke provider heeft een 'homepage': een beeldschermpagina met een overzicht van de meest interessante 'sites' (plaat sen waar informatie te vinden is), onder verdeeld in rubrieken. Steeds wanneer de abonnee een 'hyperlink' (een onder streept woord) aanklikt, stapt hij over naar een ander netwerk, waar ook ter wereld. Vandaar de naam World Wide Web (WWW). Zo heeft de abonnee toegang tot bibliotheken, universiteiten, bedrijfsinformatie, informatie over kunst en cultuur en andere informatiebronnen. Elektronische post (e-mail) is een veel gebruikte toepassing van Internet, te vergelijken met gewone post per brie venbus. Iedere abonnee heeft zijn eigen e-mail adres waarvandaan hij post ver zendt en kan ontvangen. Internet heeft ook een elektronische babbelbox, die precies zo werkt als de telefonische praatlijnen, alleen wordt hier niet gesproken, maar geschreven. Er bestaan discussiegroepen waarbij abon nees met andere wereldburgers van gedachten kunnen wisselen over een bepaald onderwerp. In de toekomst zal wereldwijd vergade ren via Internet mogelijk zijn, kunnen elektronische congressen georganiseerd worden; steeds met alles en iedereen zichtbaar op scherm. Hierdoor zal veel geld, tijd en energie bespaard worden. De mogelijkheden van Internet zijn legio. Wanneer iemand abonnee wordt van ZeelandNet, betaalt hij 30,- per maand. Voor dat geld krijgt hij de beno digde software: Netscape, Trumpet, het File Transfer Programme en Eudora. Elke abonnee krijgt een eigen e-mail adres en vijf megabyte schrijfruimte op Zeeland- Nets WWW-server. Bovendien heeft elke abonnee onbeperkt toegang tot het InterNet. Een zakelijk abonnee krijgt een uitge breider pakket: naast de faciliteiten van een particulier abonnee neemt Zeeland- Net een pagina van het desbetreffende bedrijf op, de bedrijfsnaam komt op een elektronische plattegrond van Zeeland en is daarmee voor iedere Internetge bruiker wereldwijd op te vragen. Ook neemt ZeelandNet het bedrijf op in de Gele Pagina's van het net. Een zakelijk abonnement kost een bedrijf 660,- per jaar. Op het knooppunt ZeelandNet zijn er 'gasmeters' voor elke gebruiker, die het aantal raadplegingen bijhouden. Er wordt betaald per raadpleging. Bedrij ven betalen een hoger tarief. Ter vergelijking: Planet Internet (PTT Telecom) vraagt 29,95 per maand, maar biedt slechts 6 uur gratis toegang tot Internet, daarnaast betaal je per uur een bepaald bedrag. World Access vraagt 12,95 voor drie uur toegang per maand of 27,95 voor zeven uur toegang per maand. Voor elk uur meer betaalt de abonnee in beide gevallen 4,50. Gemiddeld maakt een abonnee twintig uur per maand gebruik van zijn aansluiting op het net. Het kengetalgebied van Kamperland - 0113 - is een basisgebied. Dat betekent dat voor alle aanpalende kengetalgebie- 28 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 30