Plons Cyber-nanny Digibeten Massacommunicatie den lokaal tarief geldt wanneer ze 0113 draaien. Heel Zeeland en westelijk Noord-Brabant heeft via ZeelandNet tegen lokaal tarief toegang tot Internet. Bakker heeft twaalf jaar ervaring met bedrijven, hun wensen, hun eisen, hun manier van doen. Nu heeft hij er opeens een "plons" particulieren bij gekregen door ZeelandNet. "Dat is heel anders werken. Die hangen steeds aan de tele foon met hun eigen specifieke vragen. Ze verwachten van ons dat wij ervoor zorgen dat het altijd werkt, dat alles lukt." Zijn sympathie ligt niet bij de particuliere sector, zoveel is duidelijk. Hij ziet deze als een noodzakelijk kwaad welke hij moet bedienen, omdat hij Zee landNet nu eenmaal beschouwt als dè Internetleverancier van deze regio. "Maar", haast hij zich te zeggen, "zo denkt niet iedereen hier. Het is een privé-visie Om deze groep particuliere gebruikers toch zoveel mogelijk tegemoet te komen, staat in het ZeelandNetbestand een file met Frequently Asked Questions (FAQ's), waarin de oplossingen voor de meest voorkomende problemen zijn opgenomen. Eens per maand - de laat ste zaterdag van de maand - houdt het kantoor een open dag voor iedereen die maar wil komen kijken of die vragen heeft. Particuliere abonnees mogen alles op het net zetten, zolang het maar niet commercieel is en maatschappelijk aan vaardbaar. "Dat laatste is best lastig, omdat je te maken hebt met morele waarden en normen wereldwijd. Zo hadden twee jongens via ZeelandNet een pagina samengesteld met verwijzin gen naar pornografische sites. Tot dan hadden we ongeveer 15.000 raadple gingen per dag. En plotseling steeg dat aantal tot 40.000 op een dag, vooral vanuit Amerika. Daar waren we niet op berekend, het besloeg 50% van ons totale verkeer." De morele aanvaardbaarheid van infor matie via Internet is een hekel punt. Er gaan stemmen op om bijvoorbeeld por nografie of, in het verlengde daarvan, geweld te weren van het open compu ternetwerk, nadat in Amerika de Com puter Decency Act werd aangenomen die dergelijke informatie daar verbiedt. Op 7 maart werden de ministers van informatie van Brunei, Indonesië, Malei sië, de Filipijnen, Singapore, Thailand en Vietnam het eens over beperkte toe gang tot Internet. Gebruikers van die landen zullen worden 'beschermd' tegen pornografische en racistische informatie. Hoe precies is nog onduide lijk. In september vorig jaar kwamen de grootste software en telecommunicatie bedrijven bij elkaar om een 'pornogra phy blocker' te ontwerpen, een soort Internet-kindermeisje. Er kwamen pro gramma's als 'cyber-nanny' en 'cyber patrol'. Dat laatste programma blok keert ook schilderijen met blote borsten bijvoorbeeld. CompuServe, de grootste Internetprovider, kwam met 'safesurf', een programma om gemarkeerde web pagina's te weren. Het markeren moet door de ouders zelf gedaan worden. "De cultuurverschillen wereldwijd zijn natuurlijk best groot. Maar je blijft zelf bepalen wat je wel en wat je niet wilt zien. De werkelijkheid is ook niet altijd even fraai: het aanbod op Internet is daar een afspiegeling van. De vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van keuze maken Internet tot wat het is. Dat is ook de charme: je biedt kennis voor kennis, een uitwisseling van gedachten, wereldwijd." Dat die kennisuitwisseling niet voor iedereen bereikbaar is, vindt hij een kwalijke zaak. Die onbereikbaarheid heeft volgens hem veeleer te maken met financiële tekorten dan met een gebrek aan digitaal onderricht. "Digibe ten zijn over het algemeen tussen de 35 en 45 jaar oud. Mensen ouder dan 45 zijn vaak bedrijfsmatig op de hoogte van de digitale ontwikkelingen. Maar ook ouderen die niet (meer) werken, sturen vaak e-mails en dergelijke. Voor hen is het de ideale manier om met de hele wereld in contact te staan, het sociale isolement te doorbreken. Het digibeet- zijn is veel meer een sociale kwestie. De kloof tussen arm en rijk wordt steeds groter. De middelen om de benodigde apparatuur aan te schaffen ontbreken bij veel mensen. Daarom pleit ik er ook sterk voor Internet sociaal beschikbaar te maken. De Roompot heeft vijf machi nes aangeschaft voor hun afdeling Sport en Spel. In allerlei openbare gelegenhe den als bibliotheken, de Kamer van Koophandel, postkantoren noem maar op, zouden apparaten beschikbaar moe ten staan voor iedereen. Alle scholen een centrale aansluiting, betaald door het Rijk", zegt hij opeens fel, "zodat alle leerlingen van die school toegang heb ben tot de wereld. Hoe eerder mensen kennis maken met Internet, hoe groter de toepassingsmogelijkheden zullen zijn." De Zeeuwse bibliotheek biedt vanaf 1 mei dit jaar de mogelijkheid gebruik te maken van hun toegang op het net. Eén aansluiting zal, tegen betaling van 5,- per half uur ter beschikking staan van het publiek. Afhankelijk van de behoef te zal deze minimale capaciteit uitge breid worden tot vier in de loop van het jaar. Van de huidige 18 tot 20 duizend raad plegingen per dag bij ZeelandNet is zestig procent Zeeuws verkeer, twaalf procent is ander Nederlands verkeer en tien procent van Amerikaanse afkomst. Na de V.S., waar 43 procent toegang heeft tot Internet, Zweden met drie pro cent, staat Nederland met Duitsland op een derde plaats. Hier heeft nu twee procent van de bevolking boven de achttien een abonnement op Internet. In Nederland groeit het aantal gebruikers op het moment met 200 procent per jaar. Als die groei zo doorgaat, zal Nederland in ongeveer vier jaar tijd pro centueel evenveel Internetgebruikers tellen als in de Verenigde Staten. "We hadden geschat dat we in een jaar ongeveer 300 abonnees zouden heb ben, maar dat zijn er nu 925. We moe ten steeds sleutelen aan onze capaciteit. De PTT heeft vorig jaar twee keer de kabels moeten vervangen. Normaal kunnen we wel een schatting maken voor de komende jaren. Dat is met Zee- Zeeuws Tijdschrift 29

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 31