SUBS POSTBANK 3 Positieve reacties Najaar 1995 wordt de proef geëvalueerd, uiteraard. En het resultaat is positief: „Organisatorisch waren er geen proble men, ook financieel niet. De gemeente Goes kreeg op tijd en op de juiste manier zijn parkeergeld. De apparatuur werkte voortreffelijk en de reacties van het publiek waren positief, bleek uit enquetes. Omdat we juist ook de inte gratie van het toeristisch product nastre ven zijn we met iedereen in die branche gaan praten. Die chip kan immers veel meer: toegangscontrole (de slagboom bij de camping), toegang tot douche en toiletruimte, het openen van hotelka mers, registratie van consumpties in het restaurant, noem maar op. De respons was ook hier heel positief. 'Als dat soort systemen op de markt komt, dan zien we daar wel brood in', zeiden veel ondernemers." Het project komt in een stroomversnel ling. De provincie ziet zich opeens omringd door twee partners van naam: ANWB en ZWN. ,,De ANWB meldde zich spontaan bij ons. Die was ook bezig met chiptechno logie, wil zich profileren met wat zij noe men: de mobiliteitskaart. Een chipkaart voor parkeren en reizen. Ook de ANWB is er van overtuigd dat de technologie van PTT-Telecom dé standaard wordt en dus vroegen ze: mogen wij ook mee doen? Vervolgens meldde zich de ZWN, gecharmeerd van de proef op de Zomer- bus. ZWN vertelde dat ze met het Ver enigd Streekvervoer Nederland (VSN) wilde praten over introductie van een chipkaart als betaalkaart. Zeeland leek hen een schitterend proefgebied. ZWN doet dus mee en in hun kielzog de NS in Zeeland, omdat die immers ook samen werken in het project van het Zeeuwse Net." Eind 1995 valt het besluit: er komt een grootschalige proef, voor een periode van drie jaar. De Zeeland-chipkaart wordt half mei feestelijk geïntroduceerd in de hele provincie, nu wél met 'de nodige tam-tam': „We moesten nu wel grootschaliger gaan denken. Die periode van drie jaar is ook niet voor niets. Alle toepassingen die je verzint -het gaat immers om veel meer dan betalen- daar moet software voor worden geschreven en apparatuur voor worden ontwikkeld. Dat vergt tijd. Het is ook internationaal in een stroom versnelling gekomen. De ontwikkelin gen in de chiptechnologie gaan razend snel. Maar dingen die snel gaan, hoeven niet altijd slecht te zijn. De oplaadbare chipkaart is klaar en beschikbaar voor alle inwoners van Zeeland. Inmiddels is duidelijk dat er aan het eind van dit jaar De nieuwe oplaadbare Zee land-chip kaart. al weer een nieuwe versie komt, die veel meer mogelijkheden heeft. Voorlopig gaan wij werken met deze kaart, die oplaadbaar is in elke telefooncel en wordt afgerekend via de telefoonreke ning. In een later stadium kun je ook terecht op het postkantoor en thuis via een apparaatje; de bedragen worden dan van de girorekening afgeschreven. Je kunt zelf bepalen hoeveel je er op zet, het is dus echt je elektronische porte monnee. Betalen voor het parkeren bij Grevelingenmeer en Veerse Meer, op de Grevelingendam, bij Delta Expo, in de Zeeuws Tijdschrift 35

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 37