grote voordelen. Het vereist niet -zoals nu bij het betalen met pin-code- een constant open telefoonlijn met de bank instelling. Aan het eind van de dag sein je met een simpel telefoontje -met behulp van een modem- je gegevens over. Chippen zal het uiteindelijk ook winnen van het pinnen, daar ben ik van over tuigd. Het lijkt nu misschien nog een utopie, maar zo ver komt het beslist." Veiligheid en privacy. Hoe zit het daar mee? Hij brengt het zelf maar ter spra ke, weet dat die vraag leeft. ,Het is heel simpel: als je nu je porte monnee verliest met daarin honderd gulden, dan ben je die kwijt. Verlies je straks je chipkaart dan ben je het zelfde bedrag kwijt, honderd gulden is het maximum bedrag dat er op staat voor kleine betalingen. Maar meer ook niet: de kaart is nu al beveiligd met een per soonlijke code. Dat is natuurlijk ook nodig omdat je het niet moet hebben dat iemand anders op jouw rekening dat ding kan opladen bij een telefooncel. En over de privacy zijn afspraken gemaakt. Voor het opladen van een kaart moeten persoonsgegevens bekend zijn. Immers, van welke rekening moet het bedrag worden afgeschreven? Maar: het af waarderen, het gebruiken, van de kaart is in principe anoniem. Dat is zo afge sproken. Het is niet te traceren waar je bent geweest, hebt geparkeerd. Dat neemt niet weg dat een toeristisch bedrijf die de Zeelandkaart aan zijn klan ten geeft er voor kan kiezen ook te regi streren waar die klant gebruik van maakt op zijn bedrijf. Maar dan moet hij het de klant wel vertellen. Daarop is ook gewoon de privacywetgeving van toe passing. Het is de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijf. En er kan bij mis bruik een klacht worden ingediend.Voor veel marketing-informatie is het van belang het gedrag van de toeristische klanten in de regio in kaart te brengen. Hoeveel mensen gaan er naar Delta Expo, hoeveel eten er hier? Dat soort informatie, maar dat kan wel geanoni miseerd gebeuren. Bij de ontwikkeling van deze chiptechnologie wordt er op dit moment hevig nagedacht -door de Nederlandse Bank onder andere- over voorwaarden die aan de verstrekkers van chipkaarten moeten worden gesteld. Een ervan is logisch: dat er een bankinstelling achter moet zitten die vrij gemakkelijk te controleren is op nale ving van de privacywetgeving. De tech nologie zélf zorgt ook voor bewaking van de persoonlijke gegevens. Om elke functie die in zo'n chip ingebouwd is, zit als het ware een schilletje zodat alleen degene die beschikt over de juiste geau toriseerde apparatuur toegang heeft tot een bepaald gedeelte van de elektroni sche informatie. PTT-Telecom heeft dat uitgetest en heeft daar zelf ook alle belang bij. Het zou immers ook een gro te drempel voor bedrijven zijn om mee te doen. Er is een stuk garantie dat er geen ontsporingen kunnen zijn, dat we niet eerst het oerwoud laten ontstaan om het daarna weer te gaan kappen. Men is het nu een keertje voor, heb ik de indruk. Er is al heel goed over nage dacht. We hebben leergeld betaald in het verleden. Hij spreekt erover met een bijna heilig geloof. Verwacht ook binnen een half jaar een enorme 'spin-off van deze De voorgeladen Zeeland-kaart van vijftig gulden. Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 39