4^ödelbo5§- Electronische infrastructuur Natuur en Cultuur Dirk Haanman Stol en Bol Rubrieken Paul van der Velde In mijn vorige redactioneel werd verwe zen naar de generatie wederopbouwers die naar de achtergrond verdwijnt. M.C. Verburg, een van de oprichters van het Zeeuws Tijdschrift en vertegenwoordiger van de generatie Delta-boys, heeft in de vorm van een proefschrift bij leven al een testament nagelaten waar geen denken de Zeeuw omheen kan. In de rubriek Sig nalementen wordt het boek uitgebreid besproken. Terwijl zij de bouwer van de concrete infrastructuur was, lijkt de post- Delta generatie zich op te maken voor de aanleg van de minder grijpbare maar toch veel meer alles doordringende electroni- sche infrastructuur. De provincie is van de noodzaak van die nieuwe infrastructuur doordrongen en was het Rijk een stap voor met het aanbieden van electronische informatie. Uit de aard der zaak kan het Zeeuws Tijdschrift niet achterblijven en zal het vanaf het volgende nummer inhoud en redactioneel via Internet gaan aanbie den. In dit nummer twee artikelen over de wereld die geen horizon kent. Peter van Houte gaat in zijn artikel 'Zee land als electronische proeftuin' in op allerlei Nederlandse experimenten op electronisch gebied die in Zeeland uitge probeerd worden. Wie goed om zich heen heeft gekeken kon al bij de veren de voorboden ervan zien. De electronisering van het betalen ondervond de nodige tegenslagen maar bij al mijn tochten over de Westerschelde is er nog nooit een sto ring opgetreden. Komt u in Perkpolder dan lichten borden op wanneer u te hard rijdt en komt u in Breskens aan dan kunt u beter niet te snel rijden. Van Houte interviewt de gedeputeerde G.J. van Zwieten over de Zeelandkaart, een chip kaart, die met recht een primeur voor Nederland genoemd kan worden. Mis schien is Van Zwieten wat al te optimis tisch over de mogelijkheden van het elec tronisch verkeer in Zeeland want het is bekend dat de eerste files zich al voor doen. Misschien ligt wat dat betreft de oplossing bij virtuele ontpoldering. Ons nieuwe redactielid Karen Kroese ging op bezoek bij de voornaamste 'provider' voor Internetfaciliteiten in Zeeland, het bedrijf ZeelandNet in Kamperland. Zee- landNet biedt tegen vergoeding bedrijven en instellingen ruimte aan op het Internet. De directeur J. Bakker voorspelt een explo sieve groei van het aantal Internet aansluitingen in Zeeland. Van een kleine twee duizend nu naar ongeveer 50.000 in het jaar 2000. Dat zou betekenen dat ongeveer de helft van alle gezinnen in Zeeland aangesloten zou zijn. Wat de gevolgen en de betekenis daarvan voor de (Zeeuwse) samenleving zijn, wordt in het artikel van Kroese uit de doeken gedaan. Teun van Elsacker, dienstcoördinator bij de Provinciale VVV Zeeland, belicht in zijn artikel de achtergrond en ontstaansge schiedenis van de Zeeland Natuurmaand. Deze zou als een pendant gezien kunnen worden van de Zeeland Nazomer Festi vals. Beide richten zich op de seizoensver lenging en imagoverbetering van Zee land. De een in het voorseizoen, de ander in het naseizoen. De betrokken gedepu teerden, Van Zwieten en De Kok, zien de natuur als een van de aantrekkelijkste kanten van Zeeland en tegelijkertijd een van de belangrijkste producten die onze provincie te bieden heeft. Gerard Heerebout, voorzitter van de Ver eniging van Zeeuwse Musea en bestuurs lid van het Steunfonds Zeeuwse Musea, gaat in zijn bijdrage in op enige projecten waar het Steunfonds zich voor inzet. De belangrijkste doelstelling van het Steun fonds is door subsidies een bijdrage te leveren aan het behoud en herstel van museumvoorwerpen. Tevens probeert het fonds de belangstelling van het publiek voor de Zeeuwse musea te vergroten. Bij gesloten in dit nummer is een folder waarmee u zich kunt opgeven als dona teur van het Steunfonds. Sinds het overlijden van onze columnist Bert Teunis, alias de Angry Old Man, is de redactie op zoek geweest naar een waar dig opvolger en meent die gevonden te hebben in de persoon van Dirk Haanman. In zijn column Overkanten worden actuele Zeeuwse zaken aangesneden. Erin ver kondigde meningen en opvattingen zijn geheel voor rekening van de columnist en vertegenwoordigen niet de visie van de redactie. In de eerste column, 'De Thuislanden van een Gedeputeerde' houdt hij het Provin ciaal Mobiliteitsplan tegen het intense Zeeuwse licht na opdracht te hebben gekregen van zijn behandelend psycho loog een dagboek bij te houden met zijn reacties over wat er in de Zeeuwse pers verschijnt. Wij hopen dat Haanman nog geruime tijd prettig gestoord mag blijven. In zijn bijdrage 'Daniël onder de wijzen van Babyion', staat M. Stol, hoogleraar Akkadische talen (Babylonisch-Assyrische) aan de Vrije Universiteit Amsterdam, stil bij zijn leertijd aan het Stedelijk Gymnasi um in Middelburg in de vijftiger jaren. Hij beschrijft hoe hij zich als gereformeerd jongetje een buitenstaander voelde op dat humanistische gymnasium. Nu hij er jaren later op terug kijkt, klinkt spijt door over de vervlogen tijd waarin iedereen nog zijn plaats kende: "Ik evenwel, de buiten staander, ben stil blijven staan en onaan gepast gebleven, dus nog steeds een warm voorstander van de verzuiling". In de laatste maar liefst 11 pagina's tellen de bijdrage neemt de inmiddels twee jaar geleden op 94 jarige leeftijd overleden kunsthistoricus Laurens J. Bol op waardige wijze afscheid van zijn Zeeuwse lezers. Zijn laatste bijdrage gaat over de schilder en entomoloog Goedaert. Al zijn bijdra gen zouden gebundeld een aardig boek opleveren. Peter van Houte bekijkt in Galerie in hoe verre het integrale behoud van het mar kante Wooldhuis in Vlissingen gerecht vaardigd is. Andre van der Veeke, hoofd redacteur van het Zeeuwse literaire tijd schrift Ballustrada levert met zijn 'Repor tage uit Ossenisse' een gevoelige bijdrage aan de rubriek Gedicht. Het aantal Zeeuwse publicaties dat de laatste maan den is uitgegeven is niet noemenswaard. Daarom in de rubriek Signalementen aan dacht voor het al eerder genoemde proef schrift onder de titel: De planologische ontwikkeling van Zeeland. Marinus Cor nells Verburg's blik op de toekomst. Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 3