FABERY DE JONQE Chip van de toekomst grote proef. In de 'slipstream' van de grote deelnemers aan het project ziet hij al vele kleinere zich aanmelden: „ledereen mag meedoen. De Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg heeft voor de scholieren al gevraagd om zo'n kaart waarmee ze kunnen betalen in de koffie-automaat en het kopieerappa raat. We zijn in gesprek met de Zeeuw se bibliotheken om de leenvergoeding en het abonnementsgeld onder te bren gen in de Zeeland kaart. We zijn ook in onderhandeling met de musea om de entree met de Zeelandkaart te kunnen laten betalen.We denken aan alle publieksfuncties waar betalen en regis treren een rol speelt. Het betalen in de winkels is nog even niet aan de orde, daar ligt nü de priori teit niet maar het is duidelijk dat er ook voor het midden- en kleinbedrijf allerlei mogelijkheden zijn. Ik denk aan een bedrijf dat zijn personeel een kaart geeft om zich toegang tot het bedrijf te ver schaffen en die tevens dient als registra tie van de arbeidsuren (de chipkaart als prikklok). Bedrijven hebben nogal eens last van onbevoegd gebruik van dure apparatuur. De Zeelandkaart is een gemakkelijke manier van beveiliging. De investeringen die een bedrijf zal moeten doen (voor de software in de eigen computer) wegen naar mate de techniek verder gaat ruimschoots op tegen de besparingen die het zal opleveren. Kort om je kunt het gebruik zo op de persoon en de zaak toespitsen dat je alle functies waarbij geregistreerd, opgeteld, afge trokken, betaald, geschreven, geadmini streerd moeten worden met de Zeeland kaart kunt gaan doen. De gebruiksmo gelijkheden zijn legio; de markt zal het bepalen." De chip van PTT-telecom, die in de Zee landkaart zit, is inmiddels ook door de Deutsche Bundesbank en de Franse banken overgenomen. Maar Belgie en de Nederlandse banken werken nog met een andere chip. Geen probleem, vol gens hem: „Ik denk dat je kunt zeggen dat deze chip de-facto Europese standaard is geworden. En dat er twee aanbieders op de markt zijn hoeft geen probleem te zijn, als de kaarten maar in eikaars apparaten te gebruiken zijn. De consu ment moet er geen last van heb ben.Technisch is dat geen probleem, heb ik begrepen. We spreken nu nog van Zeelandkaart maar dat zal lang zaam overgaan in chipkaart of chipper. Alle nieuwe functies zullen eerst hier bij ons worden uitgeprobeerd en daarna zo snel mogelijk worden geëxporteerd naar de rest van Nederland. Bergen op Zoom is de eerste niet-Zeeuwse stad die dit jaar al meedoet met de parkeerchip- kaart. Het staat PTT-Telecom vrij om in de loop van het jaar de parkeerchip- kaart elders te introduceren. Over twee of drie jaar hebben de Nederlandse toe risten in Zeeland dus gewoon hun eigen oplaadbare kaart op zak. Maar ze zullen de komende jaren Zeeland nog onder vinden als de provincie waar je er het meeste mee kunt en waar ze er het ver ste mee zijn. Het zal evenmin lang duren voor alle Duitse toeristen met hun eigen kaart naar Zeeland komen. Op Europees niveau moet dat in de toe komst gaan werken. Dat er nog allerlei problemen zijn te overwinnen, dat geloof ik best. Maar de techniek moet die kunnen oplossen. In de tussentijd hebben we in Zeeland landelijk in de kij ker gestaan. Elke keer als er een nieuwe functie bijkomt wordt Zeeland centraal gesteld. Het imago van deze provincie wordt heel nadrukkelijk omgebogen in de richting van innovatief en vooruitlo pend. Ik vind dat ook een heel belangrij ke doelstelling. En het is toch ook wel eens aardig om straks tegen elkaar te kunnen zeggen dat we ergens de eerste mee waren, in plaats van de laatste. Met de moderne elektronica is het zó dat alles kan. Alleen wie het eerste z'n vin ger opsteekt, belangstelling toont voor een bepaalde toepassing, die wordt ook het eerste geholpen. Er is gewoon geen capaciteit genoeg in de wereld om al die toepassingen in één klap in software en apparatuur te verwezenlijken. Maar de mogelijkheden zijn eindeloos." BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Lassale horloges S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges TAG Heuer Horloges B.V. JUWELIERSBEDRIJF Juweliers van vader op zoon sinds 1834 LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TELEFOON 0113-215005 38 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 40