MAAND de komende jaren verder te ont wikkelen en uit te bouwen. De Zeeuwse natuur in juni Het voorgaande geeft aan dat ten behoe ve van de ZEELAND NATUURMAAND vele personen, instanties en bedrijven op allerlei manieren een bijdrage (zullen) leveren. Is de Zeeuwse natuur in juni dan zo bijzonder Chiel Jacobusse, kenner (en medewerker) van Het Zeeuwse Landschap schrijft er het volgende over in de informatiekrant van de eerste Zeeland Natuurmaand: 'Juni staat te boek als zomermaand. Na de uitbundige bloei van boomgaarden, meidoornhagen en fluitekruidbermen lijkt de glorie van de lentetooi eraf. Maar ook hier bedriegt de schijn. De bruidstooi van het fluitekruid in de bermen is vervangen door een nog veel uitbundiger boeket waarin het geel van pastinaken, herik, smalbladig kruiskruid en de witte scher men van wilde peen en bereklauw om voorrang strijden. Alle kleurschakeringen van roze tot paars zijn vertegenwoordigd door knoopkruid, rode klaver, vogelwikke, akkerdistel, speerdistel, voederwikke en akkerwinde. Langs de akkerrand groeien klaprozen. Moest de meimaand het heb ben van het massale, juni boeit vooral door afwisseling en variatieDat geldt ook voor de weidevogels in de polder, de strandvogels, maar ook de groene kikkers en rugstreeppadden... Juni is bijna voorbij als op de kalender de zomer begint. De natuur verliest dan veel van haar glans. Vogels doen er het zwijgen toe en het prille groen krijgt hardere kleuren, raakt bedekt onder stof en aan de kust komen de allereerste vogels uit het noorden alweer terug. Juni is voorbij en juli, de hooimaand, doet haar intrede. Recreanten die pas in juli naar Zeeland komen hebben veel gemist." Voor toerist, recreant en Zeeuw De ZEELAND NATUURMAAND ver breedt het toeristische imago van Zeeland en verlengt het toeristenseizoen. Vooral degenen die niet gebonden zijn aan de schoolvakantie kunnen genieten van al het moois en extra's van de ZEELAND NATUURMAAND: mensen zonder/met kleine kinderen en de 50+ers die uit de kinderen zijn: ze zijn van harte welkom in het groene Zeeland. De logiesverschaffers en recreatiebedrijven hebben in juni nog volop ruimte en staan klaar om ze gastvrij te ontvangen. Een aardige bijkomstigheid is dat ook de Zeeuwen zelf in de junimaand volop kun nen genieten van het aanbod van de ZEE LAND NATUURMAAND. Ook zij zijn een doelgroep. Het is belangrijk dat ook juist de inwoners van Zeeland zich bewust zijn van hun mooie, groene omgeving. Vanuit dat besef kunnen we er volop van genie ten, waarderen we de Zeeuwse natuur en kunnen meehelpen om natuurlijk Zeeland tenminste zo te houden, te beschermen of daar waar mogelijk uit te breiden. Teun van Elsacker is dienstencoördinator bij de Provinciale VVV Zeeland. Voor meer informatie over de Zeeland Natuurmaand: Postbus 292, 4330 AG Middelburg, 0118 - 633400 (uit de informatiekrant ZEELAND NATUURMAAND) PALINGBROOD Je weet toch wel dat er in Zeeland ook riffen te vinden zijn In o.a. de Terluchtse Weel, de Rammekenskreek, het Grote Gat, het kanaal door Walcheren en in het Kaaskenswater komen ze bij een lage waterstand als bloemkoolachtige "levende stenen boven water. Ze worden gemaakt door mosdiertjes (Plectra crustuienta) die zich erg prettig voelen in brak water en zich vastzetten op takjes en stengels. Daaroverheen gaan kalkwiertjes groeien en dat samenspel levert harde kalkriffen op van soms meer dan een meter hoog, met daarin veel gaten en holen. Daarin leven natuurlijk weer andere waterbeestjes, die graag door de in de kreek aanwezi ge palingen worden opgegeten, daarom wordt zo'n rif ook wel Palingbrood genoemd. Bij Zierikzeese bakkers kun je Palingbrood kopen. Het is heel bijzonder lekker en moet overdwars gegeten worden. Waarom Dat merk je wel als je het niet doet Zeeuws Tijdschrift 41

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 43