Fossiele schelpen op het strand Natuurwandelingen Oosterschelde onder de vloedlijn Koken met groenten uit Zee(land) Janet van der Linde In het kader van de ZEELAND NATUURMAAND vinden in de periode van 25 mei tot en met 30 juni een groot aantal evenementen plaats. Enkele tips treft u in deze rubriek aan. In het artikel op blz. 39 kunt u meer lezen over de achtergrond en orga nisatie van de Natuurmaand. Op zaterdag 8 juni a.s. vindt aan het Domburgse strand de excursie 'Fossiele schelpen op het strand' plaats onder begeleiding van enkele ervaren conchy- liologen of schelpenkenners. Het pro gramma begint 's morgens met een dia presentatie over fossiele schelpen, aard lagen en bodemstructuren. Na de lunch gaat men zelf schelpen zoeken en deze determineren en benoemen. De excursie is zowel bestemd voor beginners als gevorderden (minimumleeftijd voor deelname is 12 jaar). zaterdag 8 juni Plaats: Domburg/Oostkapelle Tijd: 11.00-16.30 uur Kosten: 75,- (inci lunch en consump ties) Informatie en opgave: Toeristisch Cen trum Oranjezon, 0118-581507 Op de Zeeuwse stranden komen tussen de 200 en 300 soorten schelpen voor. Daarvan zijn zo'n 40 tot 50 nog levende soorten, de andere zijn fossiele schelpen. Door natuurlijke omstandigheden zijn er in Zeeland diverse plaatsen waar veel fossiele schelpen aanspoelen. De bekendste plaatsen zijn Cadzand en Domburg. Bij Cadzand liggen aardlagen uit het Eoceen van 45 miljoen jaar oud, en bij Domburg liggen bodemlagen uit het Plioceen van tussen de 5 en 2 mil joen jaar oud. Deze oude aardlagen worden door de schurende werking van de zeearmen de Zwingeul en de Schel- destroom met hun getijdestromingen aan de oppervlakte gebracht. Het zee water werpt de schelpen vervolgens op het strand. In drie weekenden in juni wordt o.l.v. een natuurgids een wandeling georgani seerd door de nieuwe inlaag 'de Kei hoogte' met ingedijkte jonge duintjes en een vogelrijke waterplas. Ook wordt een observatiehut bezocht. Daarna gaat de wandeling buitendijks verder. Biologen en duikers geven uitleg over het leven onder water in de Oosterschelde aan de hand van levend materiaal in perspex- bakken gevuld met zeewater. Ze vertel len onder andere over de getijdebewe ging, Deltawerken, dijkbekledingen en -bestortingen, stromingsaspecten en de flora en fauna. zaterdag 1 en zondag 2 juni, 9.00 uur zaterdag 15 en zondag 26 juni, 9.30 uur zaterdag 22 en zondag 23 juni, 14.00 uur Plaats: de Keihoogte, Wissenkerke Deelname: gratis Zeekraal en zeeaster (lamsoor) zijn geliefde groenten in Zeeland. Deze groeien op de schorren en slikken die bij eb droogvallen. Ook buiten de provin ciegrenzen neemt de vraag naar deze smakelijke groenten toe. Om aan de vraag te kunnen voldoen probeert men tot professionele zeegroentekwekerijen te komen. De stichting Marine Cultures Oosterschelde doet onderzoek hiernaar. Zij beheert proefvelden in de omgeving van Burgh-Haamstede, waar zeekraal, zeeaster, zilte snijbiet en zeekool worden gekweekt. Tijdens de Zeeland Natuur maand kan men uitgebreid kennisma ken met deze typische Zeeuwse produk- ten. In een kooksessie op zaterdag 29 juni wordt zeegroente verwerkt o.l.v. Corné Rasenberg, chef de cuisine van het Golden Tulip Badhotel Domburg. Na afloop wordt een bezoek gebracht aan de proefvelden bij Burgh-Haamstede. zaterdag 29 juni Plaats: Oostkapel Ie/Burgh-Haamstede Tijd: 10.00 uur Kosten: f 50,= Informatie en opgave: Toeristisch Cen trum Oranjezon, 0118-581507 42 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 44