Th» Johannes Goedaert (1617 1668) schilder-entomoloog Grepen uit de geschiedenis van de kunst in Zeeland X Laurens J. Bol Een Frans edelman, Balthasar de Monco- nys1, reisde in het jaar 1663 als een opmerkzaam toerist door de Nederlan den. Hij was een man met een gretige culturele belangstelling, belust op curio sa en presiosa, begerig naar ontmoetin gen met kunstenaars, verzamelaars en schrijvers. In Delft bezocht hij Johannes Vermeer, in Vlissingen verzamelaars van schelpen onder andere, en in Middelburg Johannes Goedaert (afb. 1). Bij de Mid delburgse uitgever zag hij dan "l'orginal du livre d'ensectes" van Goedaert, "Metamorphosis Naturalis" van "Goed- artius". Het handschrift, door de auteur zelf geïllustreerd, boeit hem zozeer dat hij met hem kennis wil maken. De vol gende dag begeeft De Monconys zich naar "Ie Muleater, qui veut dire Porte de la vache" (hier verwart de vreemdeling het Molenwater met de nabij gelegen Koepoort) om "Goedaert Ie peintre" te bezoeken, maar de mooie dochter van de schilder: 'Tune des plus belles et de la plus douce physonomie" (sic) zegt hem dat de vader niet thuis is. Nog diezelfde dag herhaalt De Monconys zijn poging om de schilder-entomologist te ontmoe ten, nu in gezelschap van Fierens, en met succes. In een dagboek schrijft hij: "II est fort bon peintre en paysages, en insectes et en fleurs". Johannes Goedaert woonde in Middel burg aan het Molenwater. Als hij zijn woning verliet hoefde hij maar enkele honderden schreden te gaan om via de Koepoort de akkers en de weiden, de hoven en de hoeven van het liefelijke eiland Walcheren te bereiken. Vooral trok hem de duinstreek, om de verge zichten over het eiland en om het klein gedierte dat daar school, onbekend - ongeacht een aandachtige. Van de Ven- ne wordt geboeid door het dynamische, het gebeurende, Goedaert door het stil le, het zijnde. Portret van Johannes Goedaert. R. van Persyn sculpt, naar W. Eversdyck pinx. Uit Metamorphosis Naturalis I. l 'f rs dyd. J'; 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 4