Boerderij en landerijen. Pen en penseel in Oostindische inkt 188 x 255 mm. Wenen, Albertina. sommige ook nog met wat zwart krijt) staan in dezelfde of verwante gevoels- toonaard als zijn landschappen in olie verf. Ze vertolken het welbevinden van de wandelaar in Zeelands Tuin, met opgewekte belangstelling voor rustieke bijzonderheden, met blije aandacht voor dier en plant, voor de natuur. Ze hebben op een enkele uitzondering na merk waardig archaïserende trekken, die even herinneren aan prenten van Matham en Boëtiusla Bolswert naar vroege tekenin gen van Abraham Bloemaert. Dit is in het bijzonder het geval met een tweetal in de Albertina te Wenen: Gezicht op boerderijtjes en landerijen (afb. 7) en Weg langs een bosrand (afb. 8), beide met links als afsluiting een bizarre, knoe stige, bewoekerde knotwilg, de eerste bovendien met grootbladige planten in de voorgrond. In twee andere, die deel uitmaken van de Collectie De Grez in Brussel, Museum voor Schone Kunsten: Landweg tussen boerderijtjes (afb. 9) en Boerderijtje nabij de duinen (afb. 10) doet de schil derachtige bouwvalligheid van de scheefgezakte boerenbehuizing weer aan Bloemaert denken, evenals de grilli ge kale boomtakken naast gezonde lovertrossen. De rij stengelachtige bomen die rechts aansluiten op ronden de bossage vinden we terug in Goeda- erts geschilderde Gezicht op Westhove (afb. 6). Waren de hier besproken tekeningen alle gemaakt met de pen in Oostindi sche inkt en licht gewassen, in Ameri kaans privaatbezit is een pentekening, gemerkt Joh: goedaert, die, uitzonder lijk, met gewassen waterverftinten is verlevendigd (afb. 11). De ingehouden kleur ondersteunt de arcadisch-idyllische kijk op het buitenleven die deze teke ning te zien geeft: een landschap met een boerderijtje, waar in de voorgrond een boer onbezorgd zijn pijpje rookt, gezeten bij "het vreedzame en onnozele vief, dat nooit noch kwaad noch onrecht dee". Ook in deze tekening treffen we Goedaerts typerende elementen aan als kale, spichtige kronkeltakken naast het dichte lover, grootbladige kruiden in de voorgrond en uitzicht over een vlak land Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 9