Pré-salé 'Afgelopen winter hebben we een proef gedaan met zeesla als smaakmaker in het wintervoer voor vee uit het natuur gebied het Verdronken Land van Saef- tinghe. Het vlees van deze kalveren en lammeren heeft een kruidige smaak. Wanneer ze in de winter op stal staan, krijgen ze geen zoute gewassen meer binnen. Vandaar de proef met het zee wier; kijken of zo de specifieke pré-salé- vleessmaak beter gehandhaafd blijft.' Aansluitend wordt onderzocht of een eigen pré-salé-slachterij en distributielijn rendabel is. Ook onderzoekt ICZ nog de mogelijk heid van vers zeewier voor de menselij ke consumptie. Nu komt dit consump tie-wier uit Frankrijk, straks misschien uit de Oosterschelde. Aan de muur een Franse poster met allerlei soorten wier, gekweekt en geoogst in Bretagne. Bram Maljaars: 'Zestig procent van onze acti viteiten komt voort uit eigen initiatieven. Zelden starten we zozeer vanaf de basis als met het zeesla-project. Dit is echt een exces.' Spannend en avontuurlijk, maar voor een deel (nog) niet succesvol. 'Veel van wat wij doen blijkt of techni sche of commercieel niet haalbaar. Dat is het risico, dat is ingecalculeerd.' Anoniem Met name voor het midden- en kleinbe drijf heeft het Innovatiecentrum Net werk een methode ontwikkeld om nieu we marktkansen te creëren: vlechtwer ken. Kleine en middelgrote bedrijven hebben vaak niet de tijd, het geld of de kennis om aan innovatie te denken. Marktkansen gaan zo hun neus voorbij. De vlechtwerk-methode biedt bedrijven een kans tijdelijk hun krachten te bun delen en zo gaten in de markt te vullen waar ze afzonderlijk niet toe in staat waren geweest. In databank Darwin worden profielen van bedrijven opgeno men, anoniem. Met behulp van speciaal voor deze methodiek ontwikkelde soft ware wordt naar samenwerkingspart ners gezocht. Een soort huwelijksbu reau, al staat het voor databank Darwin van tevoren vast dat de relatie duurt zolang deze vruchtbaar is. Meestal gaat het om een tijdelijk samenwerking tus sen meer dan twee bedrijven. Alle gezonde bedrijven die belangstelling hebben, kunnen in aanmerking komen voor deelname aan het vlechtwerkpro ject. Geheimhouding 'Al onze medewerkers, ook de tijdelijke krachten, hebben een eed van geheim houding afgelegd. Naar bedrijven toe is dit de enige manier om een sfeer van vertrouwelijkheid te krijgen. Het vormt een garantie. Soms stelt deze eed ons voor onvoorziene problemen. Soms komen twee bedrijven met exact dezelf de vraag. Dat mogen wij niet laten mer ken: allebei de bedrijven moeten op onze geheimhouding kunnen vertrou wen. We maken natuurlijk wel gebruik van onze ervaringen, maar met bedrijfs eigen kennis zijn we heel erg voorzich tig.' Tijdens het gesprek flitsen soms bij na zichtbaar mooie voorbeelden door de gedachten van Bram Maljaars, die hij Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst. Zeeuws Tijdschrift 9

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 11