i Overzicht van de kerk en toren naar het noordoosten. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De hoektorentjes Hoe bijzonder zijn eigenlijk, de gemet selde hoektorentjes op de toren van Kapelle? Zeer bijzonder, als we dit rela teren aan het aantal oude kerktorens in Nederland, die vandaag de dag dezelfde hoektorentjes rondom de spits hebben; behalve Kapelle is dit alleen de toren van de Oude Kerk te Delft. Wat minder bij zonder als we weten dat ook de torens van Baarland, Wemeldinge, Nisse en ook het Walcherse Oostkapelle hoekto rentjes hebben gehad. Al zullen die in lang niet alle gevallen de uitgesproken vorm gehad hebben als die Kapelse toren. Bouwvalligheid is de reden dat ze op vrijwel alle torens in de loop van de tijd werden afgebroken. Trouwens, in Kapelle was de situatie zo zorgwekkend dat tijdens de bovengenoemde torenres tauratie drie van de vier torentjes volle dig moesten worden afgebroken en opnieuw opgebouwd. Twee vragen liggen er. In de eerste plaats de vraag of de hoektorentjes al of niet tot het oorspronkelijke bouw plan behoorden of dat ze uit latere periode dateren. De tweede vraag: wat is in feite de betekenis? Trachten we op deze vragen een antwoord te formule ren, dan kunnen we het één niet los zien van het ander. De meningen lopen nogal uiteen. Nauwkeurige bestudering van de bronnen heeft ons gesterkt in de mening dat de torentjes in Kapelle - in tegenstelling tot Wemeldinge - niet tot het oorspronkelijke bouwplan van de toren behoorden, maar er op ge plaatst zijn tijdens de bloeiperiode van de kerk (1450-1550), waarschijnlijk gedurende de eerste decennia van de 16de eeuw. Wat de betekenis betreft zien wij ze in feite als een voor iedereen zichtbare onderstreping van de positie en de macht van de ambachtsheren. Dus meer wereldlijk dan kerkelijk. Dit op de wijze als op vele plaatsen het belfort dezelfde functie had voor het kenbaar maken van de positie van de stedelijke overheid. Kijk naar het belfort in Sluis. Het zuiderkoor Van het kerkgebouw is het zuider- of hoofdkoor veruit het oudste (gebouwd plm.1325) en bouwkundig meest inte ressante deel. Een drietal elementen in dit koor trekken onze speciale aandacht en wel de ramen, de wandgeleiding van het inwendige van het koor en het gewelf. De zwaar verminkte raampartij- en zijn dankzij teruggevonden restanten van de oorspronkelijke toestand, gedu rende de restauratie van de jaren 1963- 1967 in hun oude vorm hersteld. Zowel de profilering als de omlijsting verdienen nauwkeurige aandacht. De wandgeleiding van het inwendige van het koor straalt dezelfde voorname rijkdom uit als de vensters. Evenals bij de vensters is ook hierbij uitsluitend gebruik gemaakt van de in profiel gehakte bak stenen en zelfs van eenvoudige, doch uitermate sierlijke gebeeldhouwde bak stenen kapiteeltjes. De accentuering van de spitsboognissen, de colonetten en het spitsboogfries met de zgn. rode dodekop - zoals dit ook vroeger ge weest is - zorgt voor een opvallende versterking van de architectuur. De gelij kenis met het inwendige van het hoofd- Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 15