Het zuiderkoor na de restauratie van 1963-1967. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg. koor in Kloetinge, dat ongeveer twintig jaar ouder is, is opvallend. De koren van Kloetinge en Kapelie volgen hiermede duidelijk de zogenaamde kustgotiek der Vlaamse gewesten. Andere voorbeelden van deze architectuur zijn in Zeeland niet (meer) aanwezig. Tenslotte het gewelf. We volstaan met een citaat uit het standaardwerk van H.Janse over de houten kappen in Nederland: "Een zeer merkwaardig ge val is de kap van het koor van de kerk te Kapelie. Die heeft schaargebinten op het tongewelf. In de rechte vakken heeft deze kap een gording-gewelfrib, maar die ontbreekt in de koorsluiting. De kap moet gebouwd zijn omstreeks 1325, dus aanmerkelijk eerder dan alle andere kap pen met drie ribben en het gewelf, die in Nederland bekend zijn." Opvallend aan wezig in het zuiderkoor is de graftombe van de 17de eeuwse ambachtsheer Phi- libert van Tuyll van Serooskerke. De tombe is opgesteld op de plaats waar voor de reformatie het hoofdaltaar stond. Houten beelden Het is algemeen bekend dat in de kerk de beelden van de twaalf apostelen zijn aangebracht, zes in zowel de zuider- en noorderzijbeuk. Houten beelden die dateren uit de tweede helft van de 15de eeuw, de periode dat het schip van de kerk met de zijbeuken in de huidige vorm werd gebouwd. Nog hoger dan de apostelbeelden, vanaf de begane grond Het beeld van paus Gregorius (de Grote), een van de Westerse kerkvaders. Het bevindt zich in de zuidoostelijke hoek van het middenschip tegen het koor. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 16