T L Het orgel nauwelijks goed te onderscheiden, zijn boven in de hoeken van het midden schip de beelden van de vier Wester se kerkvaders, Cregorius, Hieronymus, Ambrosius en Augustinus, aangebracht. De beelden van de apostelen en de kerkvaders dragen op symbolische wijze het dak van de kerk. Dat dergelijke beel den uit de 15de eeuw nog in de kerk aanwezig zijn, is ongebruikelijk. In Zee land vinden we ze, behalve in Kapelle, alleen nog in Nisse de twaalf aposte len), in Kloetinge (zes kleine apostel beelden) en in Brouwershaven (Jacobus Major en Sint Nicolaas, de heilige waar aan deze kerk gewijd was). Een orgel van klasse, het Batz-Witte orgel, gebouwd in de jaren 1865 en 1866, de tijd dat de leiding van het Utrechtse orgelbouwersbedrijf Batz in handen was van C.C.F. Witte. Op basis van het door Witte in april 1865 gemaakte ontwerp, werd de overeen komst in juni van dat jaar getekend: een "geheel nieuw en deugdzaam orgelwerk van zestien sprekende stemmen, voor twee handklavieren en aangehangen pedaal", voor de prijs van F 5.750,-. Met de kosten van het te bouwen oxaal, het schilder- en verder bijkomend werk, zou het F 7.365,- kosten. Een kapitale som voor die tijd. Wat er aan de bestelling van het orgel voorafgegaan is en waarom de keuze op de firma Batz Co viel, weten we niet. We beschikken niet over notulen of cor respondentie van kerkmeesters uit die periode. Wel is duidelijk dat op dit ter rein Kapelle niet voorop liep. Op het platteland van Zuid-Beveland was er namelijk al in het laatste kwart van de 18de eeuw sprake van een zekere door braak en acceptatie van het orgel in de kerk. Zo zien we dat in Baarland op 1 oktober 1786 een orgel ingewijd wordt en in Kloetinge op 27 mei 1787. Nisse volgt in het voorjaar van 1788. En niet te vergeten de frappante situatie in Wemeldinge, een plaats in de directe omgeving, waarmee Kapelle een nauwe relatie onderhield. Hier verbood in 1787 middels een bepaling in haar testament, de ambachtsvrouwe Maria Coomans het plaatsen van een orgel in de kerk. Dit maakt overduidelijk dat het orgel in die tijd in het centrum van de belang stelling stond. Gedurende de nu verstreken periode van 130 jaar is het orgel uiteraard meer dere keren aan grondige onderhouds- en revisiebeurten onderworpen ge weest. De dispositie van het instrument is door de jaren heen, uitgezonderd de uitbreiding van het bovenwerk met een Voix Celeste 8', ongewijzigd gebleven. Het orgel heeft vooral gedurende de laatste tientallen jaren een meer dan regionale bekendheid gekregen. Het Voorfront van het Batz-Witte orgel. Foto: M. de Coffau. Zeeuws Tijdschrift 15

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 17