Kapittelkerk De koorbanken, zoals deze in het noorderkoor zijn opgesteld. Foto: A/1. de Goffau. onvermoeid ijveren van Commert de Kok, organist te Kapelle van 1950 tot 1988, en de geweldige akoustiek van het gebouw na de verwijdering van het koorschot in 1967, hebben er voor gezorgd dat vele bekende organisten concerten op het intrument ten gehore hebben gebracht. Deze ontwikkeling heeft zich daarna onverkort voortgezet. Kapelle kapittelkerk, wat moeten we ons daarbij voorstellen? Het instellen van een kapittel- in die tijd voor de reforma tie- was geen alledaagse gebeurtenis. Het leek eenvoudig, het samenbrengen van een kapittel van kanunniken, die uitsluitend als officiële taak hadden het dagelijks zingen van de getijden,"om te vermenichfuldighen den dienst Goedts". Dit moest echter door de bisschop gesanctioneerd worden en had een belangrijke kerkrechterlijke betekenis. Het totale aanzien van de plaats en haar bestuurders werd er mede door bepaald. Op het toenmalige eiland Zuid-Beveland was al in 1431 de stadskerk van Rei- merswaal tot kapittelkerk verheven, dit zeer tot verdriet van Goes. Dit was waarschijnlijk ook de directe oorzaak van het instellen van het instituut van de zeven getijden in de Goese Maria Mag- dalenakerk omstreeks 1440. Echter in Goes heeft dit niet geleid tot een ver heffing tot kapittelkerk. Goes kreeg wat betreft kerkelijke status opnieuw een bittere pil te slikken, toen in 1503 het kapittel van Kapelle werd geïnstitutiona liseerd. Na Reimerswaal was dit het tweede en laatste op Zuid-Beveland. Kapelle was in die tijd een rijke kerk. De gezamenlijke goederen en inkomsten van de parochiekerk waren voldoende om naast de bestaande financiële ver plichtingen een tiental kanunniken van inkomsten te voorzien. Een extra bijdra ge van de parochianen was hiervoor niet nodig. Ook uitbreiding van het kerkge bouw was door de kapittelstichting gewenst. Het reeds bestaande zuider en hoofdkoor werd aan de noordzijde uitgebreid met het noorderkoor. Let op het vooral aan de buitenkant goed zichtbare verschil in bouwstijl tussen de beide koren. Zelfs de installatie van een zestal nieuwe klokken, gegoten in 1527 te Mechelen, waarvan er nog altijd drie aanwezig zijn, zouden we als een uitvloeisel van de kapittelstichting kunnen beschouwen. En niet te vergeten de eerder genoemde hoektorentjes, want het waren vooral de in Kapelle gevestigde ambachtsheren die met steun van Anna van Bourgondie de animators waren. Het heeft al met al 75 jaar geduurd. De komst van de hervor ming in 1578 maakte een einde aan dit eerbiedwaardige instituut. Nu zijn er nog enkele zaken die ons, als we de kerk betreden, aan het kapittel herinneren: de koorbanken in het noorderkoor met hun prachtige laatgotische briefpanelen en de grafsteen van Pieter Gillisz.waar we in de noorderzijbeuk achteloos overheen lopen. Deze priester was gedurende een reeks van jaren als vice-deken belast met de dagelijkse leiding van het kapittel. Alvorens met de samenstelling van het boek te beginnen, hebben wij een jaren lange zoektocht door de archieven ondernomen. Dit omdat ons streven was, om zoals Ermerins te kunnen zeg gen: "Uit de echte stukken opgehelderd en in het licht gebragt." Gezien de beperkingen van de beschikbare ruimte hebben wij in dit artikel slechts aan enkele van de onderwerpen aandacht kunnen besteden. En dan nog in beknopte vorm. Voor wie meer wil weten: "de geheimen van de kerk van Kapelle" zijn echt onthuld! 16 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 18