De Zeeuwse Bibliotheek: van culturele krachtcentrale naar supermarkt G.E. Huisman De financiële omgeving van de Zeeuwse Bibliotheek is al flink wat jaren te verge lijken met een dalende roltrap. Op die roltrap staat de Zeeuwse Bibliotheek. Als zij stil blijft staan valt ze er, volgens de wetten van de zwaartekracht, vanzelf af. Loopt ze even hard omhoog als de roltrap daalt, dan staat ze stil. Stilstaan is per definitie achteruitgaan. Het is dan ook pure noodzaak dat de Zeeuwse Bibliotheek in het belang van haar eigen bestaansrecht behoorlijk snel naar boven loopt. Vormt de terugtrekkende overheid (in financiële, maar ook in regulerende zin) de enige reden om heel kritisch naar de eigen taak te kijken? Veranderingen Veranderingen in de samenleving, dus ook bij de afnemers en aanbieders van bibliotheekdiensten, vinden voortdu rend plaats. Zo stijgen prijzen van boe ken en vooral tijdschriften continu. De jeugd heeft erg veel alternatieve mogelijkheden om de vrije tijd te besteden en is vaak moeizaam te moti veren tot lezen. De samenleving wordt steeds meer multicultureel. Processen van ontgroening en vergrijzing zetten zich voorlopig voort. Grote groepen in de samenleving hebben behoefte aan een wegwijzer in de enorme informa tiestroom en aan ondersteuning bij het vinden van de opritten naar de elektro nische snelweg. Verstopping van deze snelweg dreigt omdat er een overwel digend informatie-aanbod op te vin den is. Voornamelijk wetenschappelij ke media verschijnen steeds minder in grafische en steeds meer in digitale vorm. Het blijkt dat mannen tussen pakweg 20 en 40 jaar niet zo erg veel belangstelling voor de 'normale' bibli otheekproducten hebben, maar wel weer voor cd-rom en cd-i. De elektro nische snelweg ontwikkelt zich weer galoos. De stilte keert weer Hoe ziet de Zeeuwse Bibliotheek eruit zonder op deze ontwikkelingen en behoeften in te springen? Het antwoord is simpel: de Zeeuwse Bibliotheek is ten dode opgeschreven. Want: jeugd, jonge ren en de jongste groep volwassenen bezoeken de bibliotheek niet (meer). Mannen van twintig jaar en ouder mij den het gebouw aan de Kousteensedijk. Het aanbod van boeken en tijdschriften neemt drastisch af. De steeds ouder wor dende en/of de allochtone gebruiker van de bibliotheek kan dan ook steeds min der vinden wat hij/zij graag wil lezen. Kortom: de stilte keert weer. De Zeeuw se Bibliotheek wordt op de lange termijn een stiltepaleis met alleen een museale functie. Voornamelijk promovendi komen aan hun trekken door het raad plegen van de thans aanwezige, maar steeds moeilijker up to date te houden, wetenschappelijke collectie en het oude bezit. Voorwaarde is dat dit bezit 'zo goed als oud' gerestaureerd is. Maar de overheid bekostigt ook dergelijke res tauraties niet... Voorkomen Hoe dan verder? Einde Zeeuwse Biblio theek? Het is zonder meer van groot belang deze sombere, overigens op lange ter mijn veronderstelde, situatie te voorko men. Noch de inwoner van de provincie Zeeland (en die van de gemeente Mid delburg in het bijzonder), noch de gemeentelijke en provinciale overheid, noch het personeel van de Zeeuwse Bibliotheek krijgt voor dit vooruitzicht de handen op elkaar. Het toch al niet roos kleurige culturele klimaat in onze pro vincie biedt in die situatie onvoldoende mogelijkheden voor recreatie, informa tie, cultuur, educatie en wetenschappe lijk onderzoek. Met ons allen zullen we dan ons heil in Zuid-Holland of Noord Brabant moeten gaan zoeken. Multimediaal kennis- en cultuurcentrum Wat nodig is is dat de Zeeuwse Biblio theek haar missie herziet en daarnaar handelt. Slechts door een multimediaal kennis- en cultuurcentrum te willen zijn is het hiervoor geschetste sombere sce nario te voorkomen. Wat ook nodig is is het aanpassen van de strategie. Dit betekent dat de Zeeuwse Bibliotheek: - haar positie als kenniscentrum verbe tert door het optimaal benutten en Automatisering Zeeuwse Bibliotheek. Foto: W. Helm. 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 24