Zeeuwse Bibliotheek. resultaat, een hoge mate van markt- en klantgerichtheid, het verkrijgen van meer eigen inkomsten (het toepassen van het profijtbeginsel voor de gebrui ker en het verwerven van andere geld stromen zoals sponsorgelden), buiten gewoon efficiënt werken, inzicht heb ben in de kosten van de producten en op kostenvermindering sturen, de door de gebruiker gewenste kwaliteit nastre ven, optimale motivatie van de mede werkers verkrijgen alsook een laag ziekteverzuim, vergaderingen en over leg waar mogelijk beperken en produc ten en diensten die niet tot de kernta ken van de ZB behoren afstoten. In deze zin is de Zeeuwse Bibliotheek een bedrijf. Maatschappelijke opdracht Daarnaast heeft zij een vierledige maat schappelijke opdracht, nl. om een laag drempelige, d.w.z. een voor iedereen toegankelijke, organisatie te zijn, om een intermediaire rol te vervullen bij het toegankelijk maken van informatie naar haar gebruikers toe die immers recht hebben op informatie en om te zorgen voor het behoud van het cultuurbezit in Zeeland. Wat daar anno 1996 bijkomt is het leve ren van een bijdrage aan het voorkomen van een nieuw soort analfabetisme: het niet spreken van de digitale taal. De kans dat er aan het eind van de 20e eeuw een tweedeling in de maatschap pij ontstaat tussen de "have's en de have-nots" is levensgroot aanwezig. Wie zijn straks analfabeet, zij die niet kunnen lezen en schrijven of zij die niet digitaal kunnen spreken? Deze laatste opdracht vraagt van de kant van de Zeeuwse Bibliotheek een actieve rol op het gebied van de multimedia. Dit betekent in de eerste plaats dat de Zeeuwse Bibliotheek zich inspant de vra gen van haar gebruikers (individuen èn organisaties) helder te maken en ofwel de zelfwerkzaamheid van de klant bij de beantwoording van de vraag te vergro ten ofwel een antwoord op maat te leveren. Daartoe beschikt de Zeeuwse Bibliotheek over een - ook voor de indi viduele klant toegankelijke - aansluiting op Internet en is zij tevens verbonden met zo'n 1300 buitenlandse bestanden en met alle Hogescholen en Universitei ten in Nederland. Vervolgens betekent deze intermediaire rol het voor de uitleen ter beschikking stellen van een behoorlijke collectie cd- rom en cd-i. Het profiel van deze collec tie sluit aan bij dat van de boekhandel en zeker niet bij dat van de speelgoed winkel of het warenhuis. Dat deze col lectie na betrekkelijk korte tijd al effect sorteert blijkt uit de toeloop naar de Zeeuwse Bibliotheek van mannelijke gebruikers tussen de 20 en 40 jaar, een doelgroep die tot dusver de weg niet zo erg goed kon vinden. Politieke keuze Er is nog hoop voor de toekomst. De Zeeuwse Bibliotheek leeft en blijft naar het zich laat aanzien leven. Al haar pro ducten en diensten ook, dus inclusief de elektronische media en de oude, nu soms nog dode, collecties. Alleen, het op bedrijfsmatige wijze inrichten van de Zeeuwse Bibliotheek geeft onvoldoende onderbouwing van deze hoop. De toekomst van de Zeeuw se Bibliotheek valt of staat bij nog een paar aspecten: de inzet van de mede werkers is van cruciaal belang - en die inzet is anno 1996 groots - en er is een duidelijke grens aan het terugtreden van de overheid (zeker in financiële zin). Er komt dan ook een moment - en dat moment is er eigenlijk nu al - dat het louter een keuze van de politiek is wat zij met en van de Zeeuwse Bibliotheek wil en of de Zeeuwse Bibliotheek, in het belang van haar gebruikers, van haar eigen bestaansrecht, van het culturele en dus ook van het economische klimaat in Zeeland, de kans krijgt de nieuwe missie inclusief de aangepaste maat schappelijke opdracht, vorm te geven. Aan de wil en deskundigheid van allen die bij de Zeeuwse Bibliotheek werk zaam zijn, zal het zeker niet liggen! Als aan alle voorwaarden is voldaan is de Zeeuwse Bibliotheek noch een cultu rele krachtcentrale noch een super markt, maar een modern, goed geoutil leerd overheidsbedrijf, waar klant- en marktgerichtheid èn de zorg voor het behoud van het cultureel erfgoed hoog in het vaandel staan. 24 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 26