Atuaca Geachte Lezer, in het Zeeuws Tijdschrift 1995-3 bracht ik U met mijn onderzoek naar de vroege Zeeuwse geschiedenis naar Antwerpen (waar St.Willibrord zijn missiebisdom had) en zelfs helemaal naar Luik (waar de zg Maastrichtse bis schoppen resideerden). Nu hebt U wel licht bij Uzelf gedacht: mooi bedacht beste Rozemeyer, maar heb je ook een bewijs voor die stellingen. De reden dat ik nu nog eens Uw aandacht vraag voor Atuaca is dat ik inderdaad denk een bewijs gevonden te hebben, en wat voor een! Wat was ook weer het geval: In 450 vluchtte bisschop Servatius van Tongeren voor invallende Hunnen naar Antwerpen. De Tongerse bisschopen bleven daar 200 jaar in ballingschap. Daarna keerde het bisdom terug, maar J. A. Rozemeyer niet naar Tongeren maar naar Luik. Deze translatie van het bisdom heeft historici zeer bevreemd, omdat nergens melding werd gemaakt van een officiële over plaatsing van het bisdom, terwijl dat toch wel gebruikelijk was. Mijn stelling was dat het bisdom niet werd overge bracht naar Luik, maar er terugkeerde. Dat wil zeggen dat m.i. de "Tongerse" bisschoppen oorspronkelijk niet afkom stig waren van Tongeren, maar van Luik. Het is de naam Tungrensis die verwar ring heeft gezaaid. Welke argumenten waren er om Atuaca in Luik te localiseren? In de Romeinse tijd woonden in oost- België twee volken: de Eburones in het gebied rond Tongeren, en de Atuatuci in de Maasvallei tussen Namen en Luik. Het Romeinse Rijk was opgedeeld in provincies, de Civitates. In oost-België lag de Civitas Tungrorum met Atuaca als hoofdplaats. Het lijkt logisch een plaats Atuaca te zoeken op de plek waar het volk met dezelfde naam woonde, de Atuaken, dus in de omgeving van Luik. De bisdommen na de Romeinse tijd ont stonden steeds op die plaatsen waar voorheen een Civitas-hoofdstad was, zoals bv bij Doornik, Kamerijk, Reims, Keulen etc. Het feit dat Luik bisschops stad werd, zou ook hier kunnen verwij zen naar een mogelijke Romeinse voor geschiedenis als Civitas-hoofdstad. In 57 vC werd het volk van de Atuaken als slaaf naar Rome verkocht. In het ont stane vacuum trok het volk van de Tungri de regio binnen. De Civitas- hoofdstad ging nu heten: Atuaca Tung rorum: plaats der Atuaken, nu bewoond door Tungri. Deze Tungri hebben ook hun naam gegeven aan de plaats Ton geren, een Romeinse vesting op de weg van Bavai naar Keulen. Aanwijzingen dat Atuaca bij Tongeren gelegen zou hebben zijn nooit gevonden. Eigenlijk Op deze gravure van Luik uit 7800 is goed de strategische ligging van de stad te zien. Omgeven door hoge heuvels ligt Luik op enkele eilanden in de Maas op de plaats waar de Ourthe (rechts) in de Maas stroomt. De stad wordt beschermd door de hooggelegen citadel linksboven. Zeeuws Tijdschrift 29

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 31