LUIK Kaart van Luik en omgeving. Tussen de samenloop van Maas en Ourthe ligt de hoogte Angleur, een geschikte plaats voor een Romeins winterkamp. Vanuit deze hoogte zijn zowel de plaats Luik als de rivieren Maas, Ourthe en Vesdre te controleren. Bij plaatsen als Namen, Nijmegen, Kalkar, Xanten, Homburg zoch ten de Romeinen een vergelijkbaar hogergelegen gebied voor de vestiging van een kamp. Onderaan op de kaart is de lus te zien die de Ourthe maakt nabij Esneux. Kaartje uit een publicatie rond 1900 door A.van Kampen. Van Kampen local i- seert hierop het winterkamp bij Atuaca op de hoogte Embourg tussen samen loop van Ourthe en Vesdre. Deze plek ligt minder strategisch dan de situatie A op de Angleur. Vanuit de Embourg is minder controle op Luik en de drie rivie ren, en ook is een aftocht naar het Maasdal moeizamer en gevaarlijker. De plek A heeft de meeste strategische voordelen en ligt met steile hellingen aan drie zijden goed beschermd tegen bestorming. Links op het kaartje loopt 2 mijl wes telijk van A, bij de b van bois de St. Laurent, een beekje naar het Maasdal. Wel licht liepen in dit dwarsdal de Romeinen in de hinderlaag van de Eburonen. ES>UetAK gen van Caesar maar levert daarmee nog geen rechtstreeks bewijs. Dan de vluchtburg. Op de Luikse kaart kijkend leek me de beste plek een volk van 53.000 man in veiligheid te brengen een nabijgelegen schiereiland in een lus van de Ourthe nabij Esneux. Dus daar naar toe. Maar uitkijkend van de Val kenrots tegenover de lus was de aanblik teleurstellend: geen steile wanden, maar een lieflijk glooiend landschap. Tot ik me realiseerde, dat ik nu juist op een steile wand stond. Bij nader onderzoek bleek het schiereiland inderdaad rondom afge grendeld door hoge rotswanden. Welis waar met enkele lagere plekken. Daar door was voor een totale afgrendeling van het gebied een linie van precies 4 km nodig! De smalle toegang van het schiereiland was inderdaad maar zo'n 100 m. breed. Na foto's van de rotswanden gemaakt te hebben parkeerde ik op de terugweg de auto ergens op de smalle toegangsweg en ging kijken of er misschien nog aan- 32 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 34