Alles ter verbetering van de Zeeuwse economie In gesprek met Bram Maljaars, directeur van het Innovatiecentrum Zeeland Oppepper Karen Kroese ZEELAND 'Om bij een Innovatiecentrum te werken moet je allereerst lol hebben in je vak. Het is een creatieve baan, die behoorlijk veel inzet vergt. Een baan vol afwisseling. Een eerste vereiste blijft datje een positieve instelling hebt, enthousiast bent: je moet immers anderen stimuleren een moeilijke stap te zetten? Innoveren betekent durven en doorzetten. Innoveren is altijd moeilijker dan je denkt. Het is als berg beklimmen: steeds doe je een paar stappen omhoog en glij je weer een stukje naar beneden, maar uiteindelijk heb je een prachtig uitzicht.' Bram Maljaars kijkt door de vensters van zijn kantoor aan de Vrijlandstraat in Middelburg, vijf hoog. De luchten zijn grillig zoals dat hoort in Zeeland, het panorama is groots: 'Mijn werk gebied', zegt hij met een tikje ironie in zijn stem. Een directeur belust op macht en uiterlijk vertoon is hij helemaal niet. De sfeer op het kantoor ademt informaliteit en plezier in het werk. Bram Maljaars is een zeer hartelijke man met humor èn veel kennis van zaken. A. J. Maljaars (Bram), 46 jaar, is een civiel ingenieur, gespecialiseerd in de weg- en waterbouw. Hij heeft gewerkt in de commerciële advieswereld en had een eigen adviesbureau. Later heeft hij de functie bekleed van adjunct-secreta ris voor de Kamer van Koophandel. 'Vanuit die baan hoorde ik berichten over plannen voor een innovatiecen trum. Het leek me leuk voor een derge lijk centrum te werken en dus ben ik toen maar directeur geworden.' Lacht breeduit. 'Ik heb wel eerst keurig gesol liciteerd hoor.' Het Innovatiecentrum Zeeland (ICZ) bestaat nu ruim zes jaar. Doel van het Innovatiecentrum Zee land: de concurrentiepositie van de bedrijven in Nederland verbeteren ten opzichte van de omringende landen, onder andere door middel van technolo gische modernisering. De kennis is aan wezig, maar wordt maar mondjesmaat in nieuwe produkten vertaald. Dat pro ces duurt soms jaren. Innoveren brengt kansen met zich mee, met het gevaar te mislukken. Dat risico durven veel bedrij ven niet te lopen. De overheid heeft besloten het proces van kennis naar uit voering te stimuleren, te versnellen door middel van een netwerk van innovatie centra ter ondersteuning van het bedrijfsleven. Het ICZ en de zeventien andere centra worden voornamelijk door de overheid betaald. Vanuit de gedachte: wanneer de concurrentieposi tie van Nederlandse bedrijven verbeterd, zullen de omzetten stijgen en zal dat uit eindelijk ten goede komen aan de staatskas.' 'Innovatie betekent letterlijk: iets nieuws ontwikkelen. Daarom is het voor som migen onduidelijk wat onze functie is. Voor ons betekent innoveren vernieu wen en verbeteren. Dat kan zijn een nieuw produkt ontwikkelen, een pro- dukt verbeteren (bijvoorbeeld de pro- duktie milieuvriendelijker maken), een methodiek ontwikkelen of verbeteren of een proces vernieuwen en verbeteren. Maar vijf tot tien procent van wat wij doen per jaar is echt nieuw, in die zin dat het voordien niet bestond. 'Neem nu de Westerschelde Oever Ver binding (WOV). Ik ben ervan overtuigd dat de WOV de grootste innovatie voor Zeeland zal zijn.' Het ICZ is niet verant- Linda Croese en Bram Maljaars in overleg over de voedingsmiddelensector, (foto: Dirkjan Cjeltma) 6 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 8