woordelijk voor de komst van de tunnel, toch lijkt Maljaars bijna trots op de komst van de WOV, betrokken als hij is bij het Zeeuwse. 'Een macro-economi sche tilosofie zegt dat wanneer je twee gebieden met elkaar verbindt, deze gezamenlijk een grotere groei zullen vertonen, dan wanneer ze afzonderlijk waren voortgegaan. Ik weet zeker dat deze filosofie van toepassing is op de Zeeuwse situatie. Wéér van toepassing is; kijk maar naar de vlucht die de Zeeuwse economie nam na de uitvoe ring van de Deltawerken. De WOV zal een enorme oppepper zijn voor Zeeland, op het gebied van kennis, wat betreft de infra-structuur en natuurlijk zal de thuis markt groeien.' Specialisme 'Zeeland kent een achterstand. We heb ben een onderzoek gedaan naar de bouw- en de transportsector. In de jaren '50 en '60 heeft het bedrijfsleven een sterke groei doorgemaakt. Tot die tijd waren alle bedrijven generiek: een trans portbedrijf vervoerde alles wat er op zijn weg kwam bij wijze van spreken. In Bra bant bijvoorbeeld is men gaan speciali seren na de jaren '50. Dat kon ook, omdat de welvaart steeg en de markt groeide. Zeeland is tot het eind van de jaren '60 afgesloten geweest en heeft die ontwikkeling niet meegemaakt door de eilandmentaliteit: een transportbe drijf moest ook na 1950 alles vervoeren, want in een klein gebied blijft er een kleine markt bestaan. Slechts de produk- ten veranderen. De specialismen zijn pas ingezet nadat Zeeland ontsloten was. Het bedrijfsleven hier is veel generalisti- scher dan elders in het land. Maar Zee land is met een inhaalmanoeuvre bezig. Steeds meer ondernemers pakken een stukje van de markt die ze voordien deelden met concurrenten en zorgen ervoor dat ze verdomd goed worden in het verzorgen van dat specifieke stukje. Dat is de toekomst.' 'Onze doelgroep bestaat uit 3000 bedrijven, waarvan er 1200 interessant zijn voor het ICZ. Die bedrijven kunnen innoveren, dat zijn de stuwende bedrij ven, zij dragen bij aan de BV Nederland. Wij houden ons voornamelijk bezig met de toeleveranciers - en dat kan ook een kleine makelaar zijn. Jobber-achtige bedrijven.' Bram Maljaars haast zich elke verwarring weg te nemen, 'Geen tob- ber-achtige bedrijven! Nee, bedrijven die een eigen methodiek hebben ont wikkeld, of daar voor openstaan.' Duwtje Nederland telt achttien innovatiecentra. Deze zijn ingericht naar voorbeeld van dergelijke centra in Denemarken, Frank rijk, Duitsland en Japan. Het Netwerk Een nieuw ontwikkelde kraanarm voor de bouwsector, (foto: Lex de Meester) -m Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 9