Albert PIasschaert, Walchersche vrouwen, voorstudie voor glas-in-lood, z.j. zen te zien, van Maurice, Ada en Sarika Goth, van Claire Bonebakker, Dirk Jan Koets, de drie Vaarzon Morels, Anton Erkelens, Mies Callenfels, Jan Heyse, Karel van Veen, Albert Plasschaert, Wal ter Vaes, Alfons van Dijck, Franz Mel- chers, Lucie van Dam van Isselt en Dirk van Gelder. Het was een boeiende en ontroerende tentoonstelling van ge koesterde werken (en documenten) en een belofte voor de toekomst. Burgemeester Den Boon toonde zich enthousiast over het initiatief. Hij wees evenwel op het complexe van de situ atie; naast de bestemming van de Grote Kerk en het Stadhuis (dat ook een muse umfunctie heeft) speelt de herindeling een rol. Zo zal de nieuwe gemeente Veere onder meer het Domburgse Marie Tak van Poortvliet Museum binnen haar grenzen krijgen. Pas in 1997 zal er een museumbeleid voor de toekomst vast gesteld kunnen worden; 1996 is een overgangsjaar waarin de huidige gemeentelijke betrokkenheid afgestemd moet zijn op de toekomstige gemeente. Het beleid moet mede bekeken worden in samenhang met de ontwikkelingen in de andere kernen. Er worden, verzekerde Den Boon, onge looflijk grote inspanningen gedaan om Veere's culturele erfgoed te behouden zoals het is. De geldkwestie komt echter steeds opnieuw opzetten en als er iets niet goed loopt, kijkt men helaas altijd naar de gemeente. Vaarzon Morel heeft gezegd "wij kunnen het zelf, met subsi die en sponsoring". Het Rijk is de bepa lende factor wat De Schotse Huizen betreft, maar wij, aldus Den Boon, heb ben een belangrijke vinger in de pap. Het College zal nog eens bekijken hoe men met dit fantastische idee tot een topinvulling voor de Schotse Huizen zou kunnen komen. ste van de schilders, aan het feit dat zij de geschiedenis van de gewone man, van het dagelijks bestaan in Veere heb ben vastgelegd. De culturele commissie van de Stichting 1 Veere 700 nam het initiatief tot 'het voorproefje' dat men deze zomer in de 1 Schotse Huizen heeft kunnen zien. Mede-organisator Oosterhoff maakte melding van veel spontane reacties en een grote inbreng. Er zijn alle mogelijk heden voor een vervolg. Selectie had plaats naar de gedachte tijdens de eerste tentoonstelling werk te exposeren van zoveel mogelijk schilders die in Veere hebben gewoond. 48 werken waren er in De Schotse Hui- Vaarzon Morel: Je kunt het zo doen, dat het zichzelf bedruipt. Als je maar een goed plan hebt. De Grote Kerk is totaal ongeschikt voor duurdere schilderijen, je hebt schotten nodig en alles verdwijnt er in de ruimte, het klimaat is niet te beheersen, de boel is niet te verzekeren. Maar de kerk is wèl heel geschikt om er manifestaties te houden, daar moet men zich op richten. Dat bijt elkaar niet, zo zal men elkaar juist ondersteunen. 18 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 19