Wim Vaarzon More! jr, Haven van Veere, droge naald, z.j. Mijn ervaring is, dat er voldoende spon sors zijn die iets willen doen. Dat heb ik gezien bij Arti, de Amsterdamse kunste naarsmaatschappij waarvan ik bestuurs lid ben, maar ook bij het opknappen van een werk van mijn grootvader uit 1912, van de haven van Yerseke. Dat schilderij werd gerestaureerd dankzij sponsors, twee daarvan waren Duitsers. Je ziet dus: het kan. Maar je moet wel iets bie den, een goed en zichtbaar doel. Veel werken van de Veerse schilders zul len opgeknapt moeten worden. Ook daar moet je aan sponsoring denken, bijvoorbeeld door service clubs. Aandacht van de media is natuurlijk een tweede vereiste. NRC/Handelsblad bracht Vaarzon Morels plan in de editie van 6 juli j.l. naar buiten onder de titel 'Schot se Huizen in Veere bedreigd'. Redacteur Gerda Telgenhof bezocht Veere tijdens de feesten rond het 700-jarig bestaan van het stadje. Zij sprak onder meer met Veere's wethouder voor cultuur, mw M. Brouwer-te Roller, die haar vertelde dat de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage van f 10.000,- nog ter beschikking van De Schotse Huizen staat, maar nauwelijks de primaire kosten dekt. Een extra belasting zal de jaarlijkse huur van f 35.000,- gaan vormen die de Rijksge bouwendienst vanaf 1997 vraagt. Vaar zon Morel blijft desondanks hoopvol gestemd: "Met zo'n museum kun je een schitterend beeld geven hoe mooi Veere altijd is geweest. Ik denk dat tien- tot twintigduizend bezoekers per jaar voor zo'n museum haalbaar is. De viering van Veere 700 jaar was een mooie aanleiding geweest om uit te pakken", aldus Vaarzon Morel: die vindt dat vooral voorkomen moet wor den dat er "wéér een souvenir-winkel, een antiquariaat of een patatzaak inkomt. The sweet malady of Verism De term Veerisme moge als 'een ernsti ge verslaafdheid aan Veere' in de jaren vijftig van deze eeuw naar buiten zijn gebracht door de kunstenares Ina Rahu- sen, hij is afkomstig van een niet bij naam genoemde Engelse en werd de schrijver en journalist P.H. Ritter jr, aan de avonddis in zijn Veerse hotel, tijdens de Eerste Wereldoorlog toegevoegd in de vorm van een vraag: "You are not yet suffering from the sweet malady of Verism?" vroeg zij mij onverhoeds. Ik wist van het bestaan dier kwaal niet af. Maar spoedig werd het mij duidelijk dat ze verwant is aan opiumschuiven, maar oneindig gevaarlijker. Lezeres of lezer, als ge eens in een vacantie naar Zeeland komt, als een bevrijde vogel van uw dagelijkse bezigheid uitzwierend naar de streken waar de onmetelijke ruimte begint, voortgedragen over de dansen- Zeeuws Tijdschrift 19

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 20