Het Koor Nieuwe Muziek onder leiding van Huub Kerstens, hier samen met het Xenakis Ensemble bieen uitvoering in Lille van de Oresteia van Yannis Xenakis, verzorgt de zangpartijen in 'Psalm 122' van Willem Breuker. Visioen De stichting werd in 1954 opgericht om het gedachtengoed te beheren van de overleden professor dr. G. van der Leeuw. Hij was minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschappen in het eerste kabinet Schermerhorn en één van de belangrijkste cultuurfilosofen in Neder land na de oorlog. Van der Leeuw stond in de liberale, progressief christelijke tra ditie. „Hij heeft altijd vastgehouden aan het feit dat er een visioen is. Een visioen van vrede en gerechtigheid. Een visioen van bevrijding. Bram van Hengel constateert langzaam maar zeker een kentering in de maat schappij, een groeiende behoefte aan een zekere verdieping, die je van hem ook versiering mag noemen 'maar dan niet oppervlakkig -uiterlijk- juist inhou delijk'.„Mensen grijpen ook terug op tradities, ze zeven ze wel, passen ze eventueel aan, maar toch. Een van de gesprekspartners gebruikte de term neo-traditionalisme voor die ontwikke ling die zich in de hele westerse wereld voordoet. Er ontstaat een besef dat het zo niet langer door kan gaan en een overtuiging dat er dwars tegen alle zwarte beelden in een belofte is dat er sprake is van een 'goede schepping' die tot stand zal komen, dat er sprake is van een spiritualiteit die uiteindelijk tot vre de zal leiden. Hoe realistisch dat is, weet ik ook niet Ik weet alleen wél dat als je dat loslaat, het leven onleefbaar wordt. "Van de voorstelling in de Grote Kerk van Veere verwacht hij veel, al is er nog maar weinig over bekend. „Alleen al de naam van de componist staat borg voor een zeer oorpronkelijke en hoog artistieke presentatie en com positie. De kwaliteit zal dus in ieder geval van hoog niveau zijn. Tegelijker tijd hebben we de verwachting dat Wil lem Breuker er in zal slagen, op grond van zijn luisterend vermogen, te verta len wat hem is aangereikt. Dat betekent dat in de compositie inderdaad die pel grimage, dat verlangen, die heimwee door zal klinken. Dat is universeel, niét gebonden aan een geloof of een kerk, wél gebonden aan tolerantie en eerbied voor het menselijk bestaan." Actueel Professor doctor Karei Deurloo (van Zeeuwse afkomst: 'ik ben er nét niet geboren') kan zich helemaal vinden in de keuze van Psalm 122. Als hij het in een paar zinnen moet zeggen is de Zeeuws Tijdschrift 25

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 26