Dagtocht industrieel erfgoed in Zeeland Het jaar 1996 is uitgeroepen tot het Jaar van het Industrieel Erfgoed. Ook in Zee land vinden in dit kader enkele activitei ten plaats. Op zaterdag 14 september, Open Monumenten Dag, wordt een dagtocht (per touringcar) georganiseerd langs jonge monumenten en industrieel erfgoed. Architect J. de Koning zal op deze dag vooral aandacht besteden aan bouwwerken die tussen 1850 en 1950 zijn opgericht. De jongere bouwkunst ontleent haar waarde niet alleen aan de architectuur, historie of toegepaste bouwtechniek, maar is vooral van bete kenis in de context van de stedebouw- kundige en sociaal-economische ontwik keling van stad en land. Zo laat zich het verloop van de industriële revolutie goed aflezen aan de hand van deze 'jonge monumenten'. Ontwikkelingen op het gebied van technologie, handel en nijver heid vereisten de nieuwbouw van fabrie ken en infrastructurele werken. Nieuwe materialen als beton en staal werden toe gepast. Stationsoverkappingen werden van gietijzeren kolommen en liggers gemaakt. Grotere woongebouwen wer den opgetrokken uit betonnen skeletcon structies. Fabrieken kregen glazen licht- kappen. De timmerfabriek van Maat schappij De Schelde in Vlissingen is een fraai voorbeeld hiervan. Bruggen werden van ijzer gebouwd, zoals de kleine spoor brug tussen Arnemuiden en Middelburg. De route van de excursie leidt langs het Zeeuwse industriële erfgoed en ook langs woonhuizen, een klooster, een stadhuis en een begraafplaats. Voorafgaand aan de tocht houdt architect J. de Koning een inleiding over architectuur, waarin hij ondermeer de theorie van Edmund Burke over 'het sublieme' in relatie tot architec tuur beschouwt. zaterdag 14 september, dagtocht 9.00- 18.15 uur Informatie en reservering: Toeristisch Centrum Oranjezon (0118-581507) De festival krant met het volledige pro gramma van de ZEELAND NAZOMER FESTIVALS is verkrijgbaar bij de VVV's in Zeeland en aan te vragen bij het bureau van de Zeeland Nazomer Festivals, Post bus 728, 4330 AS Middelburg, tel. 0118- 688222. 30 Zeeuws Tijdschrift Gezelschap van de Zee 'Schaken met Diponegoro' première 7 september 7995 Foto: P. Honhoff Watertoren in Axel. Foto: B. Everaers

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 31