Aantekeningen bleek uit een brief van de uitgever aan Van Gemert waarin deze hem meldde dat onder andere de woorden aber, ab, Abend, Schweden, schwer en wann waren weggevallen. In het voorwoord bij de drieëntwintigste druk van 1996 (de omissies waren inmiddels toege voegd) wordt vermeld: "In dit boek is de nieuwe spelling gebruikt. Met ingang van het komende schooljaar zal die nieuwe spelling verplicht zijn in het onderwijs en in ambtelijke stukken in Nederland en Vlaanderen." 'Apekop' werd weer 'apenkop' en 'bessesap' weer 'bessensap'. Van Gemert zou nog net deze nieuwe druk onder ogen krijgen. Het zal hem teruggevoerd hebben naar de tijd dat hij in 1955 het Groene Boekje kreeg. Na 1955 is het Duits-Nederlands Prisma Woordenboek een eigen leven gaan lei den. Terwijl E. Sanders, auteur van de geschiedenis van de Prisma Woorden boeken, het getal van 4.6 miljoen voor beide delen (Duits-Nederlands/Neder lands-Duits) aanhoudt, werd door Van Gemert dat getal in zijn exemplaar van Sanders boek terecht op ruim zes mil joen gesteld. Dat maakt het na het Nederlands Prisma Woordenboek het meest verkochte uit de serie. Toen Van Gemert in mei 1996 de ogen voorgoed sloot, waren er volgens zijn eigen nauw keurige telling welke de basis vormde voor zijn jaarlijkse royalties, 3.211.952 exemplaren van zijn boek verkocht. Zou het niet passend zijn wanneer Uitgeverij Het Spectrum, die Van Gemert niet geheel onterecht omschreef als één van de grootste auteurs van Uitge verij Het Spectrum B.V. het ini tiatief nam met een monument in Hulst (of/en in de zustergemeente van die stad in Duitsland, Michelsstadt), Van Gemert postuum te huldigen, opdat zijn door miljoenen mensen gekochte en miljarden malen geraadpleegde lieu de memoire een echt monument krijgt? Sluis heeft zijn Van Dale, krijgt Hulst zijn Van Gemert? Mijn dank gaat uit naar mevrouw F.Z.Z.M. van Gemert-Koch voor haar mondelinge toelichtingen en de inzage in het privé-archief van wijlen haar man. Verdere gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan een met veel humor geschreven boek over de geschiedenis van de Prisma Woordenboeken van de hand van Ewoud Sanders onder de titel, De W lijkt ons niet zo'n heksentoer. De geschiedenis van de Prisma Woorden boeken 1952-1993, Utrecht: Uitgeverij Het Spectrum B.V. 1993. Foto genomen in het najaar van 7957 tijdens een sportdag van het Jansenius Lyceum. In het midden J.A.H. van Gemert. Aan zijn linkerkant staat de leraar tekenen C. Verdonschot en aan zijn rechterkant T. Dujardin, leraar Engels. Foto: Paul Hollands. 20 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 22