Twee Kloosterzandse deernen zoeken hun geluk in de Oost Dagboek van zusjes Lammens na 250 jaar uitgegeven. Naar de Oost Marijke Barend-van Haeften Niet lang geleden werd een journaal aangetroffen van twee vrouwen over een reis vanuit Zeeland naar Batavia. Het had ruim twee-en-een-halve eeuw in een familie-archief gelegen voordat het door de huidige eigenaresse aan de openbaarheid werd prijsgegeven.1 Het bleek interessant genoeg voor een uit gave in de prestigieuze reeks journalen van de Linschoten-Vereeniging. In het bijna honderdjarig bestaan van die ver eniging was nog geen reisverslag van de hand van een vrouw verschenen. Ster ker nog, uit de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (1602-1795) zijn helemaal geen journalen bekend van een vrouwelijke auteur over de reis vanuit de Republiek naar de vestiging in de Oost. Het aangetroffen journaal is niet alleen in dat opzicht uniek, het is ook nog goed geschreven. De zeker voor vrouwen in die tijd bijna verplichte bescheidenheidstopos aan het eind van het dagboek was, achteraf gezien, hele maal niet zo noodzakelijk. Het journaal is geschreven door twee Zeeuwse zusters, Maria Wilhelmina en Johanna Susanna Lammens, die in 1736 in gezelschap van hun broer naar Indië vertrokken. Mr. Pieter Willem Lammens was als Raad van Justitie in het op één na hoogste bestuurscollege van Batavia benoemd en verdiende 200 gulden per maand.2 Een aanzienlijk salaris in een tijd waarin een matroos bij de VOC maandelijks zo'n negen gulden gage beurde. De drie, telgen uit een Axelse burgemeestersfamilie, waren in 1709, 1711 en 1713 in Kloosterzande gebo ren, met broer Pieter als middelste. Hun moeder was drie weken na de geboorte van Johanna, haar negende kind, gestorven. De zusters maakten de reis op de Adri- chem, met z'n 850 ton een middenklas ser onder de achttiende-eeuwse Oost- Indiëvaarders. Eind maart 1736 liep het schip onder schipper Jan van den Broek uit Vlissingen in zee. Het voer in konvooi met twee andere schepen die door de Zeeuwse kamer van de VOC waren uit gereed, de Coxhoorn en de SijbekarspelDe schippers van beide schepen waren afkomstig uit Zierikzee. Aan boord van de Adrichem bevonden zich 255 'koppen', bestaande uit solda ten, handwerkslieden, passagiers en zeelieden. Tot die laatste groep behoor den veel Zeeuwen, vooral in de hogere rangen.3 De opperstuurman bijvoor- Journael gehouden door ons Maria Wilhelmina Lammens en Johanna Susanna Lammens uijtgevaren met het edelen Comppagnie schip Adrighem. God verleen ons een goeden reijs Amen. Foto: F. André de la Porte. 26 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 32