het jaar 1786 overleed Adriana. Het journaal dat haar tantes in 1736 hadden bijgehouden werd tussen bescheiden uit haar nalatenschap aangetroffen. Haar vader zal het mee naar Nederland heb ben genomen toen hij in 1745/6 met haar vanuit Indië naar Zeeland reisde en heeft het haar wellicht gegeven toen hij zelf weer oostwaarts vertrok. Eenvoudige Zeeuwen Uit de inhoud van het dagboek kan opgemaakt worden dat het was geschre ven om goede bekenden en familie een indruk van een zeereis naar Batavia te geven. Zeeuwse aangelegenheden vor men herhaaldelijk het referentiepunt; aan het begin van de reis noteren de schrijf sters hoeveel mijl ze van Vlissingen zijn verwijderd. Het vergaan van de Zeeuwse Oost-lndiëvaarder Slot ter Hoge ruim tien jaar eerder in 1724 bij Porto Santo, een eiland gelegen bij Madeira, was kennelijk zo algemeen bekend dat het voldoende was om te vermelden dat ze langs Porto Santo varen waar "Bochoute gebleven is, en Bart Taarlink sijn schip heeft gelaten Steven Boghoute, schipper van de Slot ter Hoge, en Vlissinger Bart Taarlink de opperstuurman zullen geen onbekenden voor hun lezers zijn geweest. Als ze vlak daarna voorbij "de klip Salvaje" varen, de eilandengroep llhas Salvagens gelegen tussen Madeira en de Canarische eilan den, vergelijken ze de grootte ervan met hun eiland Walcheren. Na een maand rei zen bakken ze in een pan een stukje vers brood, omdat het scheepsbrood ze als een steen op de maag ligt; daarmee wil len ze alle Vlissingse bakkers wel tarten zo luchtig is hun baksel geworden. Ook de lekkere vis van de Vlissingse vismarkt wordt niet vergeten. Met Pinksteren wor den de zusters op storm en regen getrak teerd, en moeten ze met weemoed den ken aan de pleziertjes op de kermis van Arnemuiden. Ook in het verslag van hun verblijf aan de Kaap wordt herhaaldelijk naar Zeeland verwezen. Op zondag 22 juli 1736 gingen Maria en Johanna Lammens naar de kerk. Het was mooi weer, gelukkig maar want: souden niet graag ons kerkgaan waar van wij soo lang hadden verstooten geweest, hebben versuijmt, wij gingen om half negen uijren daar na toe, vonden daer heel veel stasie, want sijn alle heren en dames den een van den andere in kleeren weijnig of niet verscheelende, alle met tabbaarts, groote baleijne rocken, de tabberts met silver beleijt al was het maar een stroo breed, wij voegden ons met ons effene kleedinge daar ook bij en wierden niet weg gesonden, als wij kor ten tijd geseeten hadden, wierden twee groote kerkdeuren geopent, daar wel haast den edelen heer gouverneur met sijn edele dogter uijt de koets met een menigte slaven en slavinnen met kiper- sollen in de handen in de kerk traden, twelk voor ons eenvoudige Zeeuwen met verwonderinge wiert aanschout, wij sou den daar haast een groote foute hebben begaan met na ons gewoonte stil te blij ven sitten indien wij niet hadden gesien, dat al wie in de kerk was, overend resen, tot dien heer in sijn bank sat, wanneer hij sig rond boog."12 Wie geïnteresseerd is geraakt kan de hele tekst, voorzien van een uitgebreide inlei ding en woordverklaring, lezen in Op reis met de VOC; het boek is in oktober voor de Linschoten-Vereeniging bij de Wal burg Pers verschenen. M.L. Barend van Haeften, Op reis met de VOC. De openhartige dagboeken van de zusters Lammens en Swellengrebel. Zutphen Walburg Pers 1996, Werken uit gegeven door de Linschoten-Vereeniging XCV. Fl 49,50. Noten 1. Het bevindt zich sinds 1994 in het Rijksarchief in Zuid-Holland te Den Haag; G.M. van Aalst, Inventaris van het archief van de familie Eijck van Zuylichem (1699-1947). Den Haag 1994, nr. 155 2. Algemeen Rijksarchief Den Haag, VOC 12113, Monsterrol van d'officieren en matrozen, Pieter Willem Lammens; VOC 12937 Grootboek Adri- chem 1736, blad 1. 3. Zie hierover E. van der Doe en A. Wiggers, 'Varen voor de kamer Zeeland van de V.O.C.. Enige opmerkingen over zeevarenden aan boord van de Zeeuwse schepen in de achttien de eeuw.' In: Zeeuws Tijdschrift 37 (1987), 6 p. 209-221. 4. Algemeen Rijksarchief Den Haag, VOC 12054, Betaalsrol Adrichem. 5. V. Enthoven, 'Veel vertier. De Verenigde Oostin- dische Compagnie in Zeeland, een economische reus op Walcheren.' In: Archief van het Konink lijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Middelburg 1989, p. 53-69. 6. Hierover 'Vrouwen aan boord' in Op reis met de VOC, p. 12-15. 7. Onderkoopman Johan van Visvliet, in 1730 tot notaris benoemd; Algemeen Rijksarchief Den Haag, VOC 829, p. 461, Repertorium op de personalia in de resoluties van gouverneur- generaal en raden. 8. Meer informatie over de familie Lammens staat in Bijlage I van Op reis met de VOC p. 167-168 en in de Inleiding; uitgebreide informatie is ver der te vinden in het dossier Lammens in het Centraal bureau voor genealogie te Den Haag. 9. Ze rusten voor een deel nog steeds in de collec tie van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen in de Zeeuwse bibliotheek te Middel burg. Zie F. Lequin en A. Meijer, Samuel van de Putte, een Mandarijn uit Vlissingen (1690- 1745). Middelburg 1989. 10. Zie 'Maria, Johanna en Pieter Lammens' in Op reis met de VOC, p. 22-27In Vlissingen woon den wel meer leden van de omvangrijke familie- Lammens. Zo ook bijvoorbeeld neef Jacob Clij- ver en zijn vrouw Elisabeth D'Ailly. Deze laatste was een dochter van een zuster van hun vader Antony Lammens en komt in het journaal ter sprake, net als haar man aan wie de zusters een brief zeggen te schrijven. Jacob Clijver had in 1691 komend uit Aardenburg het poorterschap van Vlissingen verkregen en werd vanaf 1721 herhaaldelijk tot schepen benoemd. Later werd hij aangesteld tot lid van de Raad van Vlissingen en bekleedde hij tot zijn dood in 1763 de func tie van secretaris van die stad. De oudste dochter van Elisabeth en Jacob Clij ver, DinaJacoba, trouwde in 1752 met Antony Pieter van Dishoeck. Deze was een zoon van Ewoud van Dishoeck die in Bengalen fortuin had gemaakt en die zitting had gekregen in het hoogste bestuurscollege, de Raad van Indië. Terug in het vaderland richtte Ewoud van Dis hoeck in de Noordstraat in Middelburg een prachtig huis in met een vermaarde kunstcollec tie. Zoon Anthony liet met het in de Oost ver gaarde kapitaal van zijn vader in Vlissingen aan de Houtkade het zogenaamde 'Van Dishoeck- huis' bouwen, dat in 1986 werd gesloopt. Een andere dochter, Wilhelmina genaamd, was getrouwd met Lucas Frederik Schorer, ook al een telg uit een bekend Zeeuws geslacht van VOC-bewindhebbers. [lit. D. Roos, Zeeuwen en de VOC. Middelburg 1987 en C.A. van Woelde- ren, 'Lijst van Baljuws, Burgemeesters, Schepe nen, Raden, Pensionarissen, Secretarissen en Rentmeesters van Vlissingen.' In: Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie, dl. 2, 's- Gravenhage 1948, p. 15-45.] 11. Algemeen Rijksarchief Den Haag, VOC 13122, Grootboek Walcheren fol. 192. 12. Op reis met de VOC, p. 100. 28 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 34