Gent want door zijn manier van lesgeven kreeg ik inzichten en ging ik motieven, verban den en achtergronden zien. Dat heeft mij op een spoor gezet. Ik ontdekte, dat ik niet alleen interesse had in wat is geweest, maar vooral in WAAROM iets zo is geweest. Achteraf ben ik heel blij, dat ik al wat ouder was, toen ik aan mijn onderzoek "Hervorming in Zeeland" begon. Daar door was mijn begrip niet alleen groter, maar kon ik de verschillende nuances ook veel beter zien. Verschillende mensen hebben hun invloed gehad op het denken en werken van Clasien Rooze - Stouthamer. Prof. Dr. E.l. Strubbe ("hij heeft mij enorm geïnspireerd, maar hij is helaas al overleden") heeft vooral in de periode van de geschiedenisstudie in Gent een rol gespeeld. Na zijn dood was het Prof. Dr. J.J. Woltjer van de Rijksuniversiteit Leiden, de grote kenner van de 16e eeuw (nu met emeritaat), die de bege leiding van het promotieonderzoek opzich nam. De Zeeuwse Prof. Dr. C. Dekker van de Universiteit van Amster dam ("ik ken hem al heel lang") is van af het begin betrokken geweest bij de studie van mevrouw Rooze. Vooral gedurende de afronding van het promo tie-onderzoek heeft hij voor een nauwe begeleiding gezorgd. "Ik weet nog, dat we vanuit de middel bare school voor een schoolreisje naar Gent gingen. Op het moment, dat ik de bus uitstapte, luidde daar de grote klok van de Sint-Baafskathedraal. Toen schoot door me heen: hier wil ik naar toe", vertelt mevrouw Rooze. "Prof. Dekker bleek ook in Gent te hebben gestudeerd, mijn vader zag zowel de studierichting als de stad Gent helemaal zitten, dus was de keuze "geschiedenis studeren in Gent" niet zo moeilijk. De Middeleeuwen stonden van oudsher centraal in Gent. Het kader is er natuur lijk ook voor "geschapen"! Ik koos als studierichting voor de 16e eeuw, die er net naast lag. Vooral de hervorming interesseerde me, want die heeft te maken met mijn eigen wortels. Uit persoonlijke interesse wou ik daar iets mee doen Er was niet veel gepubliceerd op dat gebied. Dominee Jona Willem te Water had in 1766 het boek "Kort verhaal der Reformatie van Zeeland in de 16e eeuw" geschreven. Daarna zijn er nog enkele kleinere studies verschenen en dat was alles. Vandaar dat ik de periode 1550-1578 als thema koos voor mijn afstudeerscriptie en dat leverde uitein delijk een boekje op van ruim honderd bladzijden: De opkomst van de Hervor ming in Zeeland, "Bewestenschelde". Toen al vond ik het heerlijk om uren in Clasien A/l. Rooze-Stouthamer in haar tuin. 30 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 36