Het onderzoek Veranderingen oude archieven rond te neuzen. Dat was echt een leuke tijd. Kun je 't je voorstel len: een archiefruimte in een oud stad huis, de ramen open en vanuit de verte de klanken van de kermis op de markt. Je zat daar met misschien twee of drie mensen. De plaatselijke archivaris haal de koffie en had zelfs nog alle tijd voor je. Ik heb - bij wijze van spreken - m'n vin gers blauw geschreven om al die infor matie op steekkaarten te krijgen, maar ik heb er veel van opgestoken. Het was een prima vingeroefening" Clasien Rooze heeft - omgerekend - jaren van haar leven in archieven door gebracht. Ze heeft er veel voor gereisd. Met name op de zaterdagochtenden nam echtgenoot Joop het roer in het gezin over en stapte moeder Clasien in de trein of de auto, op weg naar nieu we, spannende geschiedkundige ont dekkingen. Eens per maand bezocht ze bovendien de bijeenkomsten van de lan delijke Kontaktgroep 16e eeuw" in Lei den, waar ze met vakgenoten informa tie uitwisselde door het geven en belui steren van lezingen en commentaren. "Het proces van ontdekken en in kaart brengen was voor mij in wezen belang rijker dan het behalen van een titel", zegt ze, "ik was niet uit op het plannen van een carrière, maar toen ik eenmaal zoveel materiaal had verzameld, was het jammer daar niet wat mee te doen en leek het een goed idee om dat in een afrondend werk onder te brengen". Dat benodigde materiaal vond mevrouw Rooze voor een groot deel in het Alge meen Rijksarchief in Brussel. Begrijpelijk, want daar zetelde in de 16e eeuw de centrale regering voor De Nederlanden. Het was een roerige tijd, een periode van grote veranderingen op alle gebie den. De heersende vorst was Keizer Karei V. Hij wist uiteindelijk de Nederlanden te verenigen, maar zijn ideaal van één kei zerlijk oppergezag, dat samen met de paus boven alle andere gezagsvormen uit zou tronen, bleek niet realistisch en haalbaar. De gewesten, hertogdommen en graafschappen, die onder zijn gezag stonden waren zich zeer bewust van hun eigenheid en angstvallig bewaakten zijn hun privileges. Er was tot dusver altijd één kerk geweest met een stevige greep op maatschappij en politiek. Maar ook op het gebied van kerk en gods dienst was er in het begin van de 16e eeuw sprake van een duidelijke veran dering. Kort voor 1520 had Maarten Luther al een ander, afwijkend geluid laten horen en de gevolgen daarvan klonken door in heel West-Europa. De nieuwe ideeën verspreidden zich snel, vooral via de handelswegen. "Lutheranen" noemde men in het vervolg de personen die er een andere godsdienstige mening op nahielden, dan die van de heersende kerk. Clasien A/I. Rooze-Stouthamer aan het werk in haar studeerkamer. Zeeuws Tijdschrift 31

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 37