Redactioneel Paul van der Velde In de maand november wordt de Week van het Zeeuwse Boek 1996 gehouden. Vorig jaar maakten wij een boek-special over die week. In dit nummer richten we onze aandacht vooral op de litera tuur en speciaal op een van de coryfeën van de Zeeuwse literatuur, Hans War ren, die onlangs 75 jaar is geworden. Deze gebeurtenis is niet onopgemerkt voorbij gegaan. In de Zeeuwse Biblio theek werd Warren gehuldigd met fees tredes, een tentoonstelling en diverse publicaties. Hans Warren is geen onbekende voor het Zeeuws Tijdschrift. Hij was 21 jaar redacteur van dit periodiek (1958 tot 1979). Al in de eerste uitgave uit 1950 is een bijdrage van zijn hand over een natuurgebied aan te treffen en er zou den er nog vele volgen. In die periode heeft hij geen enkele redactievergade ring bijgewoond en tevergeefs zal er gezocht worden naar referenties over het Zeeuws Tijdschrift in zijn Ceheim Dagboek. Hans Warren Deze 'Warren-special' opent met een interview dat Peter van Houte met Hans Warren had in diens huis in Kloetinge. Daarin veel aandacht voor de dichter Warren die toch vooral literaire bekend heid heeft verworven met zijn Geheim Dagboek. Jan Bruijns ontdekt in zijn reflectie op het natuurdagboek van Warren dat hij met de schrijver een zelf de passie voor de natuur en sierduiven deelt. Warren besluit zelf het aan hem gewijde deel van dit tijdschrift met twee recente gedichten die ook in zijn Liber Amicorum staan. Dirk Haanman probeert aan de overkant te komen en verbaast zich over de com motie die onlangs over de Commissaris der Koningin ontstond onder meer naar aanleiding van een artikel in dit tijd schrift waarin hij en zijn vrouw hun denkbeelden over de cultuur uiteenzet ten. Nescio en Van Gemert André van der Veeke, redacteur van 6a/- lustrada, is een kenner van het werk van Nescio. Hij staat stil bij het onlangs uit gekomen tweedelige verzamelde werk van die begenadigd auteur wiens weinig omvangrijk oeuvre een mijlpaal in de Nederlandse literatuur genoemd kan worden. Nescio maakte graag uitstapjes en was het toevallig dat Van der Veeke ontdekte dat het er letterlijk duizend en één waren? Tijdens een paar van die tochten raakte hij ook in Zeeland ver zeild. Van der Veeke licht de desbe treffende passages toe. Veere was vol gens Nescio beter te verteren dan Ter- neuzen. Sommige van de werken van Nescio zoals de Titaantjes werden dikwijls her drukt en bereikten redelijke oplagen maar in vergelijking met het non-fictie boek van J.A.H. van Gemert, het Duits- Nederlands Prisma Woordenboek, zijn die te verwaarlozen. Van Gemert was van 1946 tot 1980 leraar Duits aan het Jansenius Lyceum in Hulst. In 1955 ver scheen de eerste druk van zijn woorden boek en tot zijn dood in 1996 werden er maar liefst 3.250.000 exemplaren van verkocht. In een korte bijdrage sta ik stil bij Zeelands, op Van Dale na, meest ver kochte auteur. De grensstreek blijkt een inspirerende omgeving voor lexicogra fen. Robinson, Zusjes Lammens en Rooze Ton Broos, professor in de Nederlandse taal en literatuur aan de University of Michigan (USA), gaat in zijn artikel in op de Zeeuwse versie van de Robinsonade, een literair genre dat vooral in de acht tiende eeuw populair was maar dat tot op de dag van vandaag vele lezers blijft trekken. Robinson en Vrijdag vormen de hoofdfiguren in het oerverhaal over de ontmoeting tussen twee culturen. In vergelijking met andere versies slaat de Zeeuwse volgens Broos geen slecht figuur. Marijke Barend-van Haeften, weten schappelijk medewerkster aan de Uni versiteit van Amsterdam, gaf onlangs onder de titel Op reis met de VOC een boek uit in de prestigieuze serie 'Werken van de Linschoten Vereeniging'. Ze belicht in haar bijdrage het enige bewaarde door vrouwen geschreven dagboek tijdens een reis naar de Oost. De in het begin van de achttiende eeuw in Kloosterzande geboren zusjes Lam mens tekenden er voor. In de tweede aflevering van spraakma kende Zeeuwse Vrouwen interviewt Gerdi Preger, I. Rooze-Stouthamer die in november hoopt te promoveren op een proefschrift over de reformatie in Zee land. Zij heeft meer dan twintig jaar aan deze studie gewerkt die een standaard werk belooft te worden. Haar proef schrift zal later het onderwerp zijn van een bespreking. Preger legt in haar interview de nadruk op de persoon Rooze-Stouthamer en haar drijfveren. Heen en Weer E.J. Latuheru verrichtte in opdracht van Provinciale Staten een onderzoek over hoe de gebruikers de service van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) ervaren. Latuheru hoopte dat de uitslag van het onderzoek goed zou uit pakken om er als niet-Zeeuw eindelijk het Zeeuwschap mee te veroveren. Dick van der Wouw richt de schijnwer pers op de ziekenhuisproblematiek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het rommelt al een tijdje in Zuid Zeeland als het gaat om de ziekenzorg. Van der Wouw vraagt zich in zijn onderzoek af of de redelijk hoge waardering van het Anto- nius ziekenhuis in Oostburg niet te her leiden valt tot sluitingsangst bij de geïn terviewden. Een angst die, zoals onlangs gebleken is, niet geheel onterecht is. Enquête Zeeuws Tijdschrift Op de hartpagina's van deze aflevering is een vragenlijst opgenomen. Wij hopen veel respons te krijgen en vragen vriendelijk om uw medewerking. De eerste tien inzenders mogen een gratis jaarabonnement schenken en alle inzen ders kunnen iemand noteren die ze met het Zeeuws Tijdschrift in aanraking wil len brengen. De bevindingen zullen in het eerste nummer van de volgende jaargang worden gepubliceerd. Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 3