Wat u niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook de boten niet De veerboot Prins Bernhard. antwoorde wijze beantwoorden van vragen. Niets zou het door mij geformu leerde antwoord met recht ter discussie stellen. Ongeacht wat het antwoord mocht zijn, niets zou aan de juistheid ervan kunnen tornen. Het antwoord moest onomstotelijk en boven elke twij fel verheven zijn. Daartoe zou ik mijn werk volgens de regels des onafhankelijken onderzoeks verrichten. Ik zou een groot aantal wille keurige reizigers op hun ervaringen van het afgelopen jaar laten bevragen. Ik zou vaststellen wat zij vonden van 'de boot', het volgens de dienstregeling varen van 'de boot', en over de wijze waarop de PSD haar reizigers informeert bij het onaangekondigd niet volgens de dienstregeling varen van 'de boot'. Bij dit laatste is dat gebeurd door te vragen wat men vond van de informering via de verkeersinformatie op radio en televisie, de lichtkranten en de omroepinstallaties aan boord en op de wal. Onomstotelijk zou vast komen te staan wat de gemid delde gebruiker van 'de boot' zou vin den van deze zaken. Ik liet niet zomaar reizigers ondervragen. Misschien zouden bepaalde groepen rei zende Zeeuwen - bijvoorbeeld zij die kwaad of juist goed over 'de boot' spre ken - wel op bepaalde trajecten, op bepaalde dagen, op bepaalde tijden, of met een bepaald vervoermiddel van 'de boot' gebruik maken. Dat moest voor komen worden. Immers, het antwoord moest het antwoord zijn van alle reizi gers. Ik liet daarom reizigers ondervra gen op alle trajecten, op alle dagen, op alle tijden, en gebruik makend van alle vervoermiddelen. Ik liet dat doen door meerdere interviewers natuurlijk, want wat geldt voor ondervraagden geldt ook voor interviewers. Misschien zou juist een afvallige Zeeuw de interviews afne men. Nee, in die val zou ik niet lopen. Het oordeel dat de in opdracht van mij bevraagde reizigers zouden geven, zou ook het oordeel zijn van de niet bevraagde reizigers. Het zou niet verte kend zijn door selectiviteit wat betreft bevraagden en/of bevragers. Ik liet reizigers oordelen door hen rap portcijfers te laten geven. Dat was slim bedacht. Immers, iedereen heeft op school gezeten en heeft een rapport gekregen. Zeker, de één heeft wat lan ger op school gezeten dan de ander. Maar dat iedereen bekend is met rap portcijfers en de oordelen waar zij voor staan, is zonder twijfel. Maar er is meer. Niet alleen doordat eenieder met rap portcijfers bekend is, vormen rapportcij fers een voor onderzoek dankbare wijze van beoordelen, ledereen weet namelijk ook bij welke rapportcijfers het oordeel in uw voordeel of nadeel is. De scheids lijn ligt zoals u weet tussen een 5 en een 6. Kreeg u voor rekenen een 6 of hoger van uw leerkracht, dan betekende dit dat u met gepaste trots en een gerust hart huiswaarts kon. Kreeg u minder dan een 6, dan keerde u vol schaamte en met een minder gerust hart aan het thuisfront terug. Een wijze van beoorde ling derhalve die prettig is voor zowel bevrager als bevraagde. Toen mijn computer de gemiddeld gegeven rapportcijfers over zijn scherm liet rollen, vulde mijn hart zich met vreugde. Het Zeeuwse burgerschap was aanstaande, want ik zag alleen gemid delde rapportcijfers van 6 of hoger. Over zowel het traject Vlissingen-Breskens als het traject Kruiningen-Perkpolder wer den alle voorgelegde zaken door de bevraagde reizigers als voldoende of zelfs hoger bestempeld. 'De boot' tus sen Vlissingen-Breskens kreeg van de reizigers een 7 wat betreft haar kwaliteit in het algemeen. Geen voldoende, maar een ruime voldoende dus. 'De boot' die tussen Kruiningen en Perkpolder heen en weer vaart, kreeg zelfs een 8. Haar reizigers vinden de kwaliteit in het alge meen dus goed. Welk een voorspoed! Echter, niet te vroeg gejuicht. De pijn zat hem immers niet in de kwaliteit in het algemeen. Nee, het niet of niet op tijd varen van onze boten was het pro bleem. Immers, daar berichtten de Zeeuwse media over. Met enige angst keek ik naar de rapportcijfers die beide trajecten kregen voor het varen volgens de dienstregeling. De angst bleek onge grond. Een 8 voor elk gaven de reizigers gemiddeld. Driewerf hoera! Het moment dat ik niet alléén zal roepen dat ik een Zeeuw ben, is nakend. Anderen zullen dat voortaan voor mij doen. Voor alle zekerheid toch maar wat nader geanalyseerd. Een goed onderzoeker gelooft immers zijn eigen ogen niet meteen. Hij is kritisch ten opzichte van alles, dus ook ten opzichte van zijn eigen werk. De pers repte van Zeeuwen die ontevreden waren over de informering bij calamiteiten. Natuurlijk, of een boot vaart of niet vaart, is immers afhankelijk van tal van door de PSD onbeïnvloedba re omstandigheden. Dat nam men de PSD dan ook niet kwalijk. Nee, het leed 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 40