Sluitingsangst rond het Antonius? B.A.J. van der Wouw In de ziekenhuiswereld is in de achter ons liggende periode veel gereorgani seerd. Veel kleine ziekenhuizen hebben het loodje gelegd of zijn opgegaan in grotere verbanden. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zich een dergelijk pro ces afgespeeld. Er is nu nog slechts één ziekenhuis in die regio. Deze 'Zieken- huisgroep Zeeuws-Vlaanderen' levert nu ziekenhuiszorg op drie lokaties in Zeeuwsch-Vlaanderen. De hoofdlokatie 'De Honte' is in Terneuzen. Het Antoni- usziekenhuis in Oostburg is een neven- lokatie met klinische en poliklinische zorg. De derde lokatie is de polikliniek Liduina in Hulst. De schaalvergrotings- golf heeft in de Nederlandse ziekenhuis wereld zijn hoogtepunt gehad en er komen zelfs weer geluiden die het nut en de voordelen van kleine ziekenhuizen benadrukken. In Zeeuwsch-Vlaanderen speelt desalniettemin nog steeds een schaalvergrotingsprobleem. Er is welis waar maar één ziekenhuis, maar het in stand houden van de drie lokaties in een relatief dunbevolkt en uitgestrekt gebied levert de nodige problemen op. Het wel of niet in stand houden van de 24-uurs- zorg in Oostburg is nadrukkelijk in dis cussie en bij sluiting zou er feitelijk spra ke zijn van een verder doorgevoerde schaalvergroting. Onderzoek De Provincie voelt zich mede verant woordelijk voor een goede infrastruc tuur en kwaliteit in de gezondheidszorg en heeft VMC Zeeland een onderzoek laten uitvoeren naar het beeld dat de bevolking van Zeeland heeft van de Zeeuwse ziekenhuizen en de ervaringen die ze ermee hebben^. De Provincie vindt het belangrijk dat de mening van de bevolking wordt gepeild over de zie kenhuisvoorzieningen in Zeeland. Wat dat betreft zijn er in onze landelijke en uitgestrekte provincie zoals gezegd wel de nodige problemen. Problemen die bijvoorbeeld in de Randstad hele maal niet spelen, omdat daar op een steenworp afstand van elkaar vaak meerdere ziekenhuizen staan, waar vaak ook nog een academisch ziekenhuis bij is ook. Met weinig mensen wonen op een vierkante kilometer heeft voor veel mensen positieve kanten, maar het heeft ook duidelijk negatieve conse quenties. Een belangrijk probleem is de relatieve schaarste in het aanbod van voorzieningen, waaronder voorzienin gen in de gezondheidszorg. En als er dan een voorziening dreigt weg te val len (school, winkel, ziekenhuis) komt dit Oostburg ziekenhuis Antonius. 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 42