des te harder aan en moet ook des te harder gezocht worden naar acceptabe le oplossingen. Dat de bevolking gevraagd wordt een oordeel te geven over de kwaliteit van haar ziekenhuizen komt niet zo vaak voor. Wat dat betreft is het onderzoek redelijk uniek. Vaak wil men geen bevol kingsonderzoek omdat men denkt men dat leken niet kunnen oordelen over de kwaliteit van de ziekenhuiszorg: dat kunnen alleen de professionals. Geluk kig begint steeds meer het besef door te dringen dat het beoordelen van de kwa liteit van de ziekenhuiszorg niet alleen een zaak is van medici, maar dat je te maken hebt met een dienstverlening waarbij ook het oordeel van de patiënt over wat met hem of haar is gebeurd een belangrijk onderdeel van een totaal kwaliteitsoordeel is. Maar ook het oordeel van de totale bevolking dus ook van de potentiële patiënt is van belang. Vier van de vijf inwoners van Zeeland komt in een jaar in het ziekenhuis, als patient, als bege leider of als bezoeker. De meeste men sen hebben dus een zekere ziekenhuis ervaring en kunnen dus zich dus op basis daarvan een beeld vormen van de kwaliteit. En iedereen heeft ook wel een mening over het ziekenhuis, uit eigen ervaring of de ervaring van familie, vrienden, collega's of kennissen of van horen zeggen. In het onderzoek gaat het zowel om de waardering van de bevolking in zijn algemeenheid als die van de echte gebruikers in het bijzon der. Zo hebben we het onderzoek ook opge zet. Eerst hebben we per Zeeuwse regio met 1500 mensen een telefonisch inter view gehouden en met zo'n 175 gebrui kers hebben we hun ervaringen en beoordelingen wat gedetailleerder door genomen. In het onderzoek is de mening van de Zeeuws-Vlaamse bevol king en dus ook die van de West Zeeuws-Vlaamse bevolking gepeild over de ziekenhuiszorg in de regio en daar mee wordt duidelijk hoe de bevolking hier denkt en oordeelt over het Antoni- us ziekenhuis. Voor alle duidelijkheid moet wel gezegd worden dat het geen onderzoek was naar hoe de bevolking denkt over een eventuele sluiting van het Antonius. Oordeel bevolking Ik trek allereerst een aantal algemene conclusies over het beeld dat de bevol king heeft van de ziekenhuiszorg: 1.Zeeuwen oordelen in het algemeen gematigd positief over de ziekenhuis zorg in Nederland. Zeeuws-Vlamin gen oordelen daarbij niet anders dan Zeeuwen van 'de overkant'. We heb ben het dan over het oordeel over de medische en verpleegkundige behan deling, de omgang van doktoren en verplegend personeel met patiënten en de kwaliteit van de informatie die men krijgt. Om een voorbeeld te geven: bijna 80% van de Zeeuwen vindt dat de algemene kwaliteit van de ziekenhuizen in Nederland goed is, en 60% vindt dat de omgang van de artsen met de patiënten goed of zeer goed is en eveneens 60% vindt dat de informatieverstrekking goed of zeer goed is. Er is een groep die ongeveer tien procent van de bevolking uit maakt, die een uitgesproken negatief beeld heeft van de kwaliteit van de ziekenhuizen, en dan met name wat betreft de omgang van doktoren met patiënten en de informatievoorzie ning. 2 Het oordeel over de ziekenhuiszorg in de eigen regio valt over het algemeen - als ik het goed zie - lager uit. Zo is slechts iets meer dan de helft van de bevolking van Zeeland het eens met de stelling dat het ziekenhuis in hun omgeving een zeer goed ziekenhuis is. Het gemiddelde oordeel van de bevol king van West Zeeuws-Vlaanderen over de kwaliteit van het Antonius op een schaal van één tot vijf steekt duidelijk gunstig af bij de oordelen van de bevol king in andere regio's van Zeeland over hun regionale ziekenhuis (figuur 1). Tweederde van de bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen vindt het Antonius een zeer goed ziekenhuis, waar de gezondheidszorg prima is en 80% van de bevolking vindt de sfeer er uitste kend. Verklaringen De conclusie is dat in de ogen van de Zeeuws-Vlaamse bevolking in zijn geheel het Antonius ziekenhuis een relatief goed figuur slaat. Wanneer ik mensen (niet uit West Zeeuws-Vlaanderen) confronteer met deze uitkomst en hen vraag naar een verklaring hiervoor, dan krijg ik meestal twee soorten antwoorden. 11n de eerste plaats legt men een ver- Figuur 1 Beeld van de kwaliteit van het ziekenhuis in de regio schouwen duiveland bevel anden Walcheren west z-vlaanderen rrH-o zws-vlaanderen 3,3 3,4 3,5 3,6 Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 43