Terneuzen ziekenhuis De Honte. binding met de mogelijke sluiting van Oostburg. "Men oordeelt zo positief omdat men niet wil dat het ziekenhuis verdwijnt". Hier wordt dus gesugge reerd dat de score onterecht hoog is. Dit zou betekenen dat de hoge posi tieve waardering niet komt doordat het Antonius ziekenhuis betere zorg biedt maar door de angst voor slui ting. 2. Een tweede reden die men mij noemt ter verklaring van de hoge waardering is: 'Er zijn daar relatief weinig bedden, daar worden de patiënten dus in de watten gelegd'. Dan zegt men dus eigenlijk dat de hoge waardering terecht is want de zorg is er beter. Wat mij ook opvalt is dat in de huidige discussie over mogelijke sluiting vooral het aspect afstand een belangrijk onder werp is. De ziekenhuiszorg komt door sluiting in Oostburg onverantwoordelijk ver van de mensen in deze regio te lig gen. Met name Terneuzen is te ver, lees ik in de krant. In het onderzoek hebben wij gevraagd wat voor mensen belang rijke redenen zijn om een ziekenhuis te kiezen voor een opname2. De belangrijkste reden voor mensen om te kiezen voor een bepaald ziekenhuis bij een opname is de goede naam van de specialist. Tweederde van de Zeeuws- Vlaamse bevolking zegt dat dit de belangrijkste reden is. Tien procent vindt de goede naam van het ziekenhuis het belangrijkst en eveneens tien procent vindt de afstand het belangrijkst. We kunnen dus concluderen dat men het over het algemeen belangrijker vindt door wie men geholpen wordt dan waar men geholpen wordt. De goede naam van een specialist wordt in de regio Zeeuws-Vlaanderen zelfs vaker belangrijk gevonden dan in ande re delen van Zeeland. Dus als het kiezen is tussen afstand en kwaliteit kiest men het liefst voor kwaliteit. In vergelijking met andere Zeeuwse regio's vindt de bevolking van Zeeuws- Vlaanderen veel vaker dat de zieken huiszorg moet worden uitgebreid, er mee specialismen moeten komen. Dit is te interpreteren als een grotere onvrede over de huidige aanwezigheid van voor zieningen. In Oostburg vindt men welis waar de huidige kwaliteit beter, tegelij kertijd zegt men vaker dat het zieken huis uitgebreid moet worden, dat er meer specialismen moeten komen. Oordeel gebruikers Is het sluitingsangst en is dat oneigenlijk in de kwaliteitsbeoordeling geslopen waardoor Oostburg met afstand het beste ziekenhuis van Zeeland wordt genoemd of is er daadwerkelijk sprake van een betere kwaliteitsbeoordeling? Dit kunnen we duidelijker zien, wanneer we niet naar het algemene kwaliteits oordeel van de bevolking kijken, maar 38 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 44