Signalementen Jan Bruijns 'Walcheren, sporen uit het verleden' staat er op de omslag van een boek dat is uitgegeven door De Werkgroep Loka le Geschiedenis Middelburg en De Heemkundig Kring Walcheren, in het boek zelf heet het 'Sporen uit het ver leden in het Walcherse landschap'. In de boekhandel zult u het tevergeefs zoeken, want het is bedoeld voor het onderwijs. De geschiedenis van de eigen omgeving behoort sinds 1 augustus 1993 de 'Wet op de Basisvorming' van kracht is tot de nieuwe leerstof. De Werkgroep Lokale Geschiedenis Middel burg maakte eerder lesbrieven. Het boek bevat vier hoofdstukken: (1) het landschap: natuurlandschap en cultuur landschap, (2) van burg tot bunker: ver dedigingswerken op Walcheren, (3) maneblussers en flessedieven: twee ste den op Walcheren - Middelburg en Vlis- singen en (4) toeren over Walcheren: infrastructuur en toerisme. De rode draad wordt gevormd door een schoolklas, die tochten maakt over Wal cheren. Lisa vindt in een boek het gedicht 'Lof op Walcheren' van Jan Campert (1902-1943): 'Daar is geen Smuldieren of taai-taai beesten land dat zoo verliefd door het water wordt omarmd als tussen Wester- Schelde en Sloe van Walcheren het strand 'Het is al heel oud, nog van vóór de oorlog!', merkt Lisa op. 'Kijk, zelfs met oude spelling geschreven.' 'Leuk', zegt Michiel, 'laat eens horen hoe het gaat.' Als ze het heeft voor gelezen, vindt Michiel dat ze het moe ten meenemen naar school en laten lezen aan meneer Leijnse. Na deze - en soortgelijke - belevende verhaaltjes, volgt lesstof die daar op aansluit. De leerlingen fietsen langs vliedbergen en boerderijen, over dijken en door dor pen en krijgen van de leerkracht uitleg over de geschiedenis ervan. Een archeo loog vertelt over verdedigingsburgen bij de overblijfselen van de burg van Oost- Souburg en ze krijgen een rondleiding door Fort Rammekens. Een archivaris toont aan de hand van kaarten, platte gronden en een rondleiding door de stad de geschiedenis van Middelburg en bij en bezoek aan Vlissingen bezichtigen de leerlingen het stedelijk museum en De Schelde. Tijdens een rondvaart door het Kanaal door Walcheren wordt ver teld over de geschiedenis van het kanaal en de spoorweg. Een VVV-gids laat zien hoe Domburg zich van mondain kuur oord ontwikkelde tot een toeristische trekpleister. Gehoopt van worden, dat dit boek de geschiedenis van de eigen streek dichter tot de scholieren brengt, hetgeen in sterke mate zal afhangen van het feit of èn hoe leerkrachten dit oppik ken. Het initiatief en de verwezenlijking ervan door de samenstellers van het boek verdient alle lof. 'Mooi Walcheren' van Robbert Jan Swiers en Jan J.B. Kuipers (De Koperen Tuin, 9072138511 ing. 29,90, 907213852X geb. 39,90) is wèl in de boekhandel verkrijgbaar. Deze uitgave is bedoeld als een kennismaking met Wal cheren, op een meer diepgravende manier dan dat bij toeristische gidsen gebruikelijk is. Eerst wordt ingegaan op de geologie, het landschap, de natuur, de geschiedenis en de bewoners van Walcheren. Daarna komen afzonderlijk de Walcherse steden en dorpen aan bod, waarbij over de geschiedenis van die plaatsen wordt verteld. Van het eiland en de steden Middelburg, Vlissin gen en Veere is een kaartje opgenomen. Deze uitgave is bedoeld voor de eigen bewoners èn toeristen en in tegen stelling tot de vorige uitgave, gericht op een volwassen publiek. Een groot deel van de foto's is afkomstig uit het archief van de Middelburgse fotograaf Jaap Wolterbeek. In beeldmateriaal is geko zen voor de combinatie van recent foto materiaal en historische opnamen, bestaande uit oude gravures, platte gronden en fotomateriaal uit de eerste helft van deze eeuw. Jan J.B. Kuipers werkt momenteel aan een dergelijke uit gave over heel Zeeland, waarin tal van luchtfoto's worden opgenomen. Afhan kelijk van de vraag of dit soort van ver diepte kennismaking bij een breed publiek aanslaat, zullen er bij De Kope ren Tuin in dezelfde opzet meer boeken verschijnen over de afzonderlijke Zeeuwse eilanden. Over Veere verscheen 'Veere, van vissersbuurt tot vestingstad' van Tiny Polderman en Peter Blom (De Koperen Tuin, 9072138619, 49,90). De auteurs beschrijven in het eerste deel de geschiedenis van Veere vanaf haar oorsprong. Veere groeide van een vis sersbuurt bij het veer naar Kampen op Noord-Beveland, mede dankzij de heren van Zandijk, tot een stad die een belangrijke plaats innam in het inter nationale handelsverkeer. Die voorspoed verdween en Veere zag haar inwonertal drastisch teruglopen, totdat er tenslotte, na de komst van de vissers van Arne- muiden, alleen de visserij nog bloeide. Veere heeft minder inwoners dan menig dorp, maar vooral dankzij de Grote Kerk, het stadhuis en de Kampveerse Toren, maar ook dankzij tal van statige heren huizen, nog steeds de allure van een stad. De vestingwerken bleven er goed behouden. Er is veel verdwenen, maar toch ook veel behouden en de romantiek van het verstilde stadje trok begin deze eeuw veel schilders. Op dit moment is het toe risme de kurk waar Veere op drijft. De auteurs geven in het tweede deel een beeld van de stadsplattegrond met zijn bijzonderheden, de inrichting van de stedelijke ruimte, de woonhuizen en voornaamste gebouwen, hun bestem ming en lotgevallen. Het derde deel is 40 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 46