Middenschip van de Grote Kerk in Veere (1980). gewijd aan de maquette van Veere anno 1813. De vestingwerken hadden toen hun grootste omvang bereikt, kort daar na zou er in snel tempo een grote kaal slag in de bebouwing plaatsinden. Het maken van de maquette vormde de aanleiding tot het schrijven van het boek. Maquette en boek geven samen een beeld van een Nederlandse stad in een cruciale fase van haar bestaan. Het eerste exemplaar van het boek werd op 25 juni in ontvangst genomen en de maquette onthuld door ZKH kroonprins Willem-Alexander. 'In schoonheid verstild, de kunstenaar Jan Heyse 1882-1954' (Zeeuwse Kater nen 12, 9074517056, 25,-) van Fran- cisca van Vloten verscheen ter gelegen heid van de gelijknamige tentoonstellin gen rond het werk en leven van Jan Heyse in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg en het Zeeuws Museum in Middelburg, april-augustus 1996. 'Jan Heyse leefde in een droom; wat er over hem te vertellen valt, schuilt in zijn werk', merkt Francisca van Vloten op. 'Wie daar gevoelig voor is, zal ont roering proeven in Heyse's werk, ontzag voor het leven en het verlangen dat leven weer te geven in zijn allerdiepste kern; dat vonkje te raken waar het ont luiken begint en alles nog mogelijk is.' Vele werken zijn styleringen. Heyse luis terde daarbij naar de stilten in zijn onderwerpen, wordt daarbij opgemerkt. Jacky Nijsen stelde 'Oostkapelle in vroe ger tijden' (Deboektant, 9055340480, 34,90) samen. In deze serie zijn er al vele verschenen en vele nog in voorbe reiding. Zelf niet van Oostkapelle afkomstig, zegt een aantal foto's mij natuurlijk niet veel. Leuk om zien zijn echter zeker een opname van de rijwiel- herstelplaats van Simon Wisse, een paar foto's van de ringrijderij en een optocht met trekpaarden. De prachtige kleder dracht (streekdracht zou je tegenwoor dig volgens sommigen moeten zeggen) valt zeer in het oog. En grappig is die van Jaap Flipse en zijn vrouw Maatje bij een groot varken dat haast genoeglijk over het schot van zijn hok leunt. Ik behoor niet tot degenen die neer buigend doen over op dit soort uitga ven. Veel beeldmateriaal dat op deze manier is vastgelegd, zou anders verlo ren zijn gegaan. In eerste instantie zijn vooral de inwoners van de betreffende plaats met de fotoboekjes zeer gelukkig, omdat zij er hun familie en dorpsgeno ten en de directe omgeving uit hun jeugd op herkennen. Als de namen van de gefotografeerden worden vermeld, is dat voor hen veelbetekenend. Maar zeker moet aan al dit speurwerk ook een historische waarde worden toegekend. Als er van alle dorpen één of meerdere boekjes verschenen zijn, is het natuurlijk ook nog mogelijk thema's uit te diepen en meer tekst toe te voegen. Dit gebeurt in een andere recente uitgave: 'Op reis door Walcheren en de Bevelanden, ver keer en vervoer door de jaren heen' (Van Geyt, zonder ISBN, 59,90) van Annette Kuiper-Timmerman en Leen Moerland. In afzonderlijke hoofdstuk ken belichten zijn het vervoer over water, over rails, per bus en over de weg. Historisch onderzoek ligt er niet aan ten grondslag en dat is niet nodig, want ook dit boek dient voornamelijk om herinneringen op te halen. De provincie Zeeland produceerde de laatste jaren een aantal kleine uitgaven, o.a. over de karolingische burchten, de prehistorie en kerkgebouwen. Dunner, meer brochure-achtig van karakter, zijn publicaties zoals 'Veedrinkputten', 'De zin van de Westerschelde', 'Zeeland in cijfers en feiten' en 'Over natuur en milieu'. In de milieureeks verschenen onder meer 'Milieufonds, subsidie mogelijkheid voor milieuvriendelijke projecten', 'Milieubeschermings- gebieden', 'Milieuregels: toezicht en handhaving' en 'Scheiden GFT is op campings goed mogelijk'. Sommige uit gaven zijn bedoeld voor een breed publiek, andere voor een meer specifie ke doelgroep bestemd. Misschien is het een goed idee als de provincie als uitge- Jaap Flipse en zijn vrouw Maatje Willeboordse voederen de varkens. Links een tevreden klant die over de bediening geen klagen heeft (1935). Zeeuws Tijdschrift 41

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 47