De hofstede Donkerzicht Provincie Zeeland Vogelobservatiehutten in Zeeland '~aN ver een molen of display zou ontwikke len, waarin de boekjes in boekhandels, bibliotheken, postkantoren en elders in het totaal gepresenteerd zouden kunnen worden, opdat het publiek er nog wat gemakkelijker kennis van zou kunnen nemen. Natuurliefhebbers kennen de zuidkust van Schouwen als een rijk en zeer waar devol gebied. Hoe is het ontstaan? Hoe beheer je het? Welke ontwikkelingen moet je stimuleren en welke afremmen? 'Gebiedsvisie voor de zuidkust van Schouwen' (9071565440, 35,-) is een gemeenschappelijk uitgave van de Pro vincie Zeeland en het Ministerie van Landbouw, natuurbeheer en Visserij, geschreven door John Beijersbergen Jeroen de Maat, met aquarellen en teke ningen van Kees de Kraker, dat op al dit soort vragen een antwoord geeft. Na een inventarisatie van o.a. de historisch- geografische ontwikkeling, de geologie, de bodem en levensgemeenschappen, volgt het beleidskader, de natuurvisie die ontwikkeld is en een bespreking van de resultaten. Het geheel is wetenschappelijk onderbouwd en tevens voor het lezerspu bliek toegankelijk en voor geïnteresseer den in dit onderwerp zeer aan te bevelen. Zeker getuigt deze uitgave ervan, dat maatregelen niet zomaar uit de lucht komen vallen, maar doordacht zijn. Op het eerder uitgegeven 'Zeeuws Licht' volgt nu 'Licht Zeeuws' (ADZ - Ballustrada, 9072838157, 19,95), met bijdragen van o.a. Rinus Ferdinandusse, Lou Vleugelhof, Ed Leeflang, Andreas Oosthoek, Calorlijn Visser, Kees Slager en Johanna Kruit. Rinus Ferdinandusse schreef 'Het geheim van Zeeuwse klei', een verhaal, waarin, als vanouds, Rutger Lemming - o.a. bekend van 'De bloedkoralen van de bastaard' - de hoofdrol speelt. Een spannend kort verhaal schrijven is een kunst die Ferdinandusse zeker beheerst. Maar het plezier van het lezen zit niet alleen in de verhaallijn - die we hier ver der niet zullen onthullen - maar ook in allerlei zijlijnen en details. Ver van Zee land, toont Ferdinandusse zich iemand die sterk met Zeeland verbonden is en op de hoogte van wat daar gebeurt. Hij kan zijn verhaal daarom ook een bijzon dere plaatselijke kleur geven, personen ten tonele voeren die niet geheel fictief zijn. Aanleiding tot verwikkelingen in zijn verhaal vormt een geschenk in het kader van 'De Week van het Zeeuwse boek'. Ko van Duvenede, de ex- gedeputeerde van cultuur, die in het verleden zekere fouten heeft begaan die niet aan het licht mogen komen, is achter zijn rug om belasterd: 'Een paar jaar geleden wist iedereen ineens dat Ko van Duvenede niet intellectueel genoeg was voor de redactie van het Zeeuws Tijdschrift: hij zou het verschil niet weten tussen een walnoot en een voet noot.' Hij komt niet in aanmerking voor het schrijven van het geschenk dat in 'De Week van het Zeeuwse boek' over de toonbank zal gaan. Dat voorrecht is gegund aan zijn tegenspeler Joffers, die een voorpublicatie gaat geven van een fragment van zijn geheim dagboek, 'Geheim Palet' geheten. Van Duvenede over het eerste deel ervan, dat loopt van 1955 tot 1965: 'Dat waren vooral anekdotes en veel drinken...' Er kwam ook een opblaaspop in voor: 'Ja, dat kan je tegenwoordig rustig opschrijven. Dat mag je nu als bekend en bijna nor maal veronderstellen. Toen was een opblaaspop nog een sensatie, iets geheimzinnigs. Niemand wist wat je ermee moest doen.' Het zal de lezer niet ontgaan, dat het 'Geheim Dag boek' van Hans Warren aan Rinus Fer dinandusse enige inspiratie heeft gege ven om dit prachtige verhaal te schrij ven. 'Zeeuws Licht' heet het verhaal van Kees Slager. Hij ontdekt dat in de krant waarin zijn geboortebericht was opge nomen allerlei nieuws stond, die duide lijke voortekens vormden voor hoe zijn leven tot nu toe is verlopen. Samen met een new-age-vriendin probeert hij zo ook in de toekomst te kijken. Of juist niet? Uitvoeriger kunnen we hier niet stilstaan bij 'Licht Zeeuws'. De bijdragen zijn zeer verschillend van aard; een aantal moet ik overigens nog lezen. In opzet en uit voering levert dit toch wel een goed geheel op en we zullen zeker uit gaan zien naar een volgende uitgave. Voor het door Pastor Paul Verbeek geschreven boekje 'De kruisweg van de Parochiekerk van de H. Bonifacius te Kwadendamme' (Parochie H. Bonifaci us, geen ISBN, 15,-), werden kleuren foto's gemaakt door Jan Smith. De uit 1912 daterende kruisweg is vervaardigd door vader en zoon De Fernelmont uit Den Bosch. In 1995 is restauratie ervan mogelijk gemaakt door bijdragen van parochianen. Het boekje beschrijft de verschillende staties en geeft bespiege lingen. Bijvoorbeeld de negende statie, als Jezus voor de derde keer valt. Op de beschrijving van wat er gebeurde, volgt: gedenkschrift betreffende vijf generaties Lecnderlse op de hofstede Donker/.ieht te Kamperland, 1810-,1995 O. Hoekstra 42 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 48