'Soms zijn we helemaal op. Er lijken geen lichtpuntjes te zijn in ons leven. We zien het niet meer zitten. Voor de zoveelste keer is onze sollicitatie niet positief beantwoord. De kuren in het ziekenhuis lijken na maanden niet aan te slaan. Er is een ander in het spel. Je part ner heeft je letterlijk en figuurlijk buiten gezet.' Een boekje voor mensen, die moed putten uit het geloof. Twee landbouwboeken: 'De Wilhelmi- napolder' (De Koperen Tuin, 9072138600, 34,90) en 'De hofstede Donkerzicht' (De Koperen Tuin, 9072138546, 29,90). 'De Wilhelmina- polder' is vooral een fotoboek, dat de ontwikkelingen in de landbouw in dit grootste landbouwbedrijf van Nederland in beeld brengt. Het boek werd in opdracht uitgegeven, ter gelegenheid van het afscheid van directeur S. Duve- kot. 'De hofstede Donkerzicht' is geschreven door O. Hoekstra en beschrijft vijf generaties Leendertse op de hofstede Donkerzicht te Kamperland, 1810-1995. Het verhaal bestrijkt dus bij na twee eeuwen. Ook hier zien we de stormachtige ontwikkelingen in de land bouw in beeld gebracht. De oude hof stede, vanwege de vele bijgebouwen ook een 'dorp' genoemd, is nu een modern bedrijf, waar weinig lijkt te herinneren aan vroeger. De uitgave van het boek bewijst echter, hoeveel waarde er gehecht wordt aan dat verleden. Foto's van trekpaarden, inventarislijsten, plattegronden, koopakten en allerlei ander historische materiaal wordt door de familie Leendertse goed bewaard. Het verhaal van Donkerzicht zoals dat in detail is opgetekend, is illustratief voor de veranderingen in de landbouw - op Noord-Beveland en elders - in het alge meen. Zeeland heeft een rijke natuur. In het kader van de Zeeland Natuurmaand, verscheen van Winant Halfwerk 'Natuur in Zeeland, tussen zee en zoom' (De Koperen Tuin, 9072138570, 49,90). De aquarellen in het boek zijn van Adri Karman en Erik van Ommen. Dit boek geeft bewoners en bezoekers een beeld van de gevarieerdheid en de waarde van de Zeeuwse natuur. Het eind van de twintigste eeuw leek de samenstellers een goed moment om te beschrijven hoe de natuur in Zeeland ervoor staat. Ook wordt verteld over de ontwikkeling ervan in de loop van de tijd. Dit gebeurt aan de hand van verschillende land schapstypen, zoals zee, strand en dui nen, de getijdenstromen, de voormalige zeearmen en het polderland. Het rijke natuurleven van slikken en schorren, van kreken en welen, van dijken en ber men: dit alles wordt uitvoerig beschre ven en getoond aan de hand van tal van illustraties. Het boekwerk is geheel in full color. De Zak van Zuid-Beveland is een uniek cultuurlandschap. Boomrijke dijken en meidoornhagen, kreken en welen en - waar je ook staat - aan de horizon steeds het silhouet van enkele kerkto rens. De schrijvers van 'Dorpen in de Zak' (De Koperen Tuin, 9072138589, 49,90) nemen het gebied iets ruim en behandelen het grondgebied van de gemeente Borsele, dat vijftien dorpen bestrijkt. Het boek vormt een tweeluik met het vorig jaar verschenen 'De Zak in vogelvlucht', beide met als subtitel 'Bor sele, land van dijken en welen'. In het vorige boek kwamen aan de orde de Kleermaker Adriaan van Antwerpen, in Nieuwdorp (1900). Zeeuws Tijdschrift 43

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 49