FABERY DE JONQE bedijkingsgeschiedenis en het land schap, de ambachtsheren, kastelen, buitens, godsdienst en kerken en de geschiedenis van elk dorp afzonderlijk. 'Dorpen in de Zak', geschreven door 'drie Jannen': Jan Bruijns, Jan J.B. Kui pers en Jan de Ruiter - gaat meer over het dagelijks leven: landbouw en boer derijen, ambachtelijke en handeldrijven de middenstand, verkeer en vervoer over water en over land, dagelijks leven en huishouden, feesten en folklore, de Tweede Wereldoorlog en de ramp van '53 en tenslotte het bestuur en de gemeentelijke herindeling in 1970 en een kwart eeuw gemeente Borsele. De dorpen van de gemeente Borsele worden in afzonderlijke delen belicht, in een reeks die wordt uitgeven in opdracht van het gemeentebestuur van Borsele, geschreven door Jan de Ruiter. Eerder verschenen boeken over Hoe- dekenskerke en Borssele (het dorp, met dubbel 's') en onlangs kwam 'Oudelan- de, oud land tussen nieuwe polders' uit (De Koperen Tuin, 9072138598, 39,90). Het beschrijft over het ontstaan van Oudelande en alles wat er volgde, tot en met de watersnood van 1953. De kerk, de ambachtsheren, de schutterijen, de dorpswinkeltjes... vele aspecten van de geschiedenis en het dorpsleven pas seren de revue. Robbert Jan Swiers en Anton van Hape ren beschrijven de cultuur en natuur aan de noordkust van Walcheren in 'Een wandeling door de Manteling' (De Koperen Tuin, 9072138538, 24,90). Vanwege de combinatie van bos, duin en strand trekt de Walcherse kunst jaar lijks honderdduizenden bezoekers; in dat kustgebied neemt de Manteling een bijzondere plaats in. De basis voor het binnenduinlandschap is er eeuwen gele den gelegd, toen er buitenplaatsen wer den gesticht. Dat gebeurde eerst vol gens de regels van de Barokke tuinaan leg, met strakke geometrische figuren. In de 19de eeuw verdwenen er veel bui tenplaatsen. Westhove, Berkenbosch en andere buitenplaatsen in de Manteling bleef dit lot gespaard. Er brak vervolgens een periode aan, waarin de tuinaanleg werd bepaald door de Engelse land schapsstijl. Geïnspireerd door de Romantiek werden er vijvers en eiken en lindelanen aangelegd zoals wij die nu kennen. Nadat de tuinen gebruikt zijn als leveranciers van hakhout, is Staats bosbeheer begonnen met de uitvoering van een herstelplan, waarin de oor spronkelijke stijlkenmerken centraal staan. In de oranjerie van kasteel West hove is overigens het Zeeuws Biologisch Museum gevestigd, dat in het boek ook wordt belicht. Tenslotte wordt - verge zeld van kaartje van het gebied en een serie kleurenfoto's - een rondwandeling beschreven die zeker de moeite waard is om eens te lopen. 'Dorp in het water' (De Koperen Tuin, 9072138597, 34,90) is een fotoboek over de waternoodramp van 1953 in Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge. Schrijver is Arjaan Katsman, die ook dagboekfragmenten opnam van ds. H.J. Ponsteen. BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Lassale horloges S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges TAG Heuer Horloges B.V. JUWELIERSBEDRIJF Juweliers van vader op zoon sinds 1834 LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TELEFOON 0113-215005 44 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 50