Culturele berichten NOVEMBER MUSIC November Music vindt in 1996 voor de vijfde keer plaats in Nederland en Vlaanderen. Van vrijdag 15 tot en met zondag 24 november zijn er concerten, lezingen, workshops, huisconcerten en nachtflitsen in een achttal steden. In Middelburg wordt op zaterdag 23 november 'Six Songs' uitgevoerd, een produktie van Harry de Wit die zich afspeelt op het grensvlak van muziek en theater. Zes klankgedichten van ver schillende schrijvers in verschillende talen worden op muziek gezet in een theatrale zetting. Het beeld is belang rijk; film, video en licht vormen het decor. 'Six Songs' wordt uitgevoerd door Harry de Wit (zelfbouwklavier), Judith Vindevogel (sopraan), Meivin Poore (tuba, elektronika), Marco Blauw (trompet, piccolotrompet), Janine Hui- zenga (decor, beeldregie), Peter Gerret- sen (geluidsregie), Alan Belk (muzikale leiding). Janet van der Linde Harry de Wit beweegt zich al jarenlang in muzikale grensgebieden. Daarbinnen is zijn rol niet meer weg te denken. In de theaterwereld, bij de opera, in toneelstukken en op internationale muziekfestivals wordt zijn werk van groot belang geacht. De door hem gebouwde instrumenten zijn steeds die nend aan de muzikale expressie en wor den voor elk stuk nieuw ontwikkeld. November Music brengt kleinschalige muziek voor een zo breed mogelijk (nieuw) publiek. Uitgangspunt voorde programmering is Nieuwe Muziek met dwarsverbanden naar andere soorten muziek. Belgische en Nederlandse com ponisten zijn benaderd om werken te schrijven voor de in November Music spelende ensembles gebaseerd op de thema's: muziek en machine en de han deling. Sinds eeuwen tracht de mens de machine te betrekken in zijn muzikale handelen, van klokkenspel tot theremin, van pianola tot dansorgel, van oscillator tot computer. Vele componisten hebben getracht van de machine een volwaardi ge muzikale partner te maken. Deze weinig gespeelde composities waarin de machine een instrumentale functie heeft komen in November Music voor het voetlicht. Tevens wordt het gebied waar handeling en muziek elkaar nog raken uitgelicht. Het doen en laten van een musicus op het podium is bewust of onbewust onderdeel van de beleving van een concert. November Music streeft ondermeer na om jonge mensen te confronteren met Nieuwe Muziek. Op een aantal conser vatoria worden door ensembles compo sities ingestudeerd en uitgevoerd die speciaal voor November Music zijn geschreven. Andere uitvoeringen in het kader van November Music vinden plaats in Gent, Antwerpen, Leuven, 's Hertogenbosch, Tilburg, Nijmegen en Eindhoven. Six Songs/Harry de Wit zaterdag 23 november, 20.30 uur Klo veniersdoelen Middelburg voor meer informatie over November Music tel. 073-6122000 Harry de Wit. Foto: W. Hilse. ZEEUWS ORKEST In het kader van het 100-jarig bestaan van de Concertzaal in Middelburg en de start van de renovatie van de St. Jacobs- kerk in Vlissingen worden door het Zeeuws Orkest een drietal feestelijke concerten gegeven. Dirigent is Dirk Brossé en als solist treedt op de Russi sche violist Dmitri Makhtin. Geopend wordt met de Feestouverture Principals van Dirk Brossé. Principals is een gelegenheidswerk geschreven in opdracht van het Nationaal Orkest van België naar aanleiding van hun 60ste verjaardag. Het werk is opgevat als een muzikale speech van een jarige, in dit geval dus de 100-jarige Concertzaal in Middelburg. Alles draait rond de 'First Chairs' of 'Principals' die elk op hun eigen manier een deeltje van die speech voor hun rekening nemen. Sommigen doen dit ernstig, koel en zakelijk, ande- Zeeuws Tijdschrift 45

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 51