Dood paard Schade Dwalen tegen en pleitte voor twee nieuwe gemeenten: Schouwen en Duiveland. Duiveland was immers ooit een apart eiland, tot de brede stroom De Gouwe verzandde en in 1610 door dammen werd afgesloten. Teun van Oostenbrugge: 'Er is jaren over de herindeling gesproken. Ik denk dat er uiteindelijk een soort gelatenheid is ontstaan bij de mensen, waardoor ze minder opstandig zijn geweest als in 1961De opkomst voor de gemeente raadsverkiezingen was in Bruinisse nau welijks hoger dan 60 procent. De rest van Schouwen-Duiveland vertoonde eenzelfde ongeïnteresseerdheid, met als dieptepunt Zierikzee met 56 procent. Twee jaar geleden nog protesteerde een delegatie uit Bruinisse op het Abdijplein in Middelburg. De gedelegeerden toon den zich bezorgd om het behoud van het eigen karakter van de woonkernen. Tijdens de verkiezingen stond er geen eigen politieke partij van Bruinisse op de lijst. Nu puntje bij paaltje komt en er dorpsraden worden ingesteld, haken de Bruenaars af. Er komt geen dorpsraad in Bruinisse, omdat er te weinig draagvlak voor is. Teun van Oostenbrugge: 'Een Bruenaar heeft meestal het hart op de tong. Het college van b en w heeft geprobeerd een dorpsraad van de grond te krijgen, maar het was als trekken aan een dood paard. Dat heeft geen zin. Het nieuwe college is er een van paarse signatuur: wanneer er signalen vanuit de bevolking komen dat er alsnog een dorpsraad in Bruinisse komen moet, zal die er wel komen.' Het zal nog de nodige moeite kosten de interesse van de inwoners te wekken voor de gemeentepolitiek. Het vertrou wen groeit niet wanneer de voorzitter van de Stuurgroep Herindeling Schou wen-Duiveland 'onduidelijke' declaraties indient en aftreedt. Wanneer kosten van de bouw van een tijdelijk gemeentehuis uit de hand lopen, doet dat ook geen goed. Het verbaasd me niets dat er maar vijftien kandidaten zijn voor de vacature van burgemeester van de nieuwe gemeente. Dat moet een man of vrouw zijn met een groot charisma en veel doorzettingsvermogen. Iemand die van alle markten thuis is. Er is nogal wat ver schil tussen Westerschouwen en Bruinis se. Zoveel is me wel duidelijk geworden tijdens deze rondreis. Toch zeggen de meeste inwoners van de nieuwe ge meente zich een te voelen met de ande re bewoners van het voormalige eiland. Dat biedt perspectief. Via Nieuwerkerk en Ouwerkerk loopt de weg langs De Vierbannen, een bos- en wandelgebied ontstaan door de water snoodramp in 1953. De zeshoekige toren van de kerk in Nieuwerkerk was op architectonisch vlak bijzonder. Hij werd verwoest en opnieuw opgetrokken in 1976. Op het veldje voor de kerk staat een pony te grazen. Dit paardje geeft het dorp nog iets grappigs. Daar blijft het bij voor mij. De kerk van Ouwerkerk vind ik ronduit lelijk, maar smaken verschillen. Mijn vermoeden dat er veel verwoest is in dit dorp, het oud ste van Schouwen-Duiveland, wordt bevestigd. Het oorlogsgeweld van 1940-1945 en de watersnoodramp van 1953 kostten vele doden en veroorzaak te enorme materiële schade. Terugtrek kende Duitse troepen bliezen de overge bleven toren van de werkelijke oude kerk op. Deze werd niet opgebouwd. Nee, de stenen werden gebruikt voor het herstel van de Abdij in Middelburg. In de plaats van een gerestaureerd kerk gebouw staat nu een godshuis naar ont werp van ir. F. H. Klokke uit 1956. Salva- tor, de klok uit de oude kerk, siert nu het moderne gebouw. De bel heeft het dorpsgezicht niet kunnen redden. Via de Gouwe Veersezeedijk en de Plat te weg rijd ik uiteindelijk Zierikzee bin nen. Wat een welkom, deze Noordha venpoort. De torens heb ik al van ver gezien, maar eenmaal binnen de muren van deze oude stad ben ik echt over tuigd van de grandeur. Ik houd van Zier ikzee. Liefst 561 monumenten telt de stad. Niet echt dankzij, maar ondanks zijn vroegere bestuurders zijn deze gebouwen behouden gebleven. In de negentiende eeuw sneuvelde elders in Nederland vele oude bouwwerken, maar Zierikzee ontbrak het aan geld voor nieuwbouw. Nu het beter gaat met de stad, wordt veel zorg besteed aan het behoud van dit kostbare verleden. Ik laat het weinige aan richtinggevoel wat ik heb voor wat het is en slenter op goed geluk door het stadje. Zierikzee heeft alles: een mooie binnenhaven, stads poorten en -muren, terrassen in de zomer, glibberige kinderkopjes in de winter. Verlaten mistige straatjes naar de vissershaven. Echte kotters aan de kade. In Zierikzee overheerst de zilte geur van het water. Prachtige, imposante monu menten. De oude, kleine woninkjes zijn me net zo lief. En zelfs nieuwbouw kun nen ze hier in stijl realiseren. Musea, galeries, te veel om op te noemen. De winkels hebben de oude straten en hui zen niet verdrongen, maar zijn ingepast. Het is hier heerlijk dwalen. Voldaan rijd ik terug over de Zeeland- brug. Ook dit wonder der techniek heeft een prettige kadans. De reling, die de fietsers belemmert in het water te val len, zit jammergenoeg precies op oog hoogte. Ach, veel valt er nu toch niet te zien. Het is inmiddels donker. Mijn dank gaat uit naar Rosalien Kor- stanje die mij tot gids diende bij mijn tocht over Schouwen-Duiveland. 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 10