Mijn Dorp 2 fllpltf! Donkere wolken pakken zich samen aan de hemel. In de kleine gemeenschap aan de Zeeuwse kust, waar ik sinds kort woon, valt de angst van de gezichten te lezen. De kerken zijn weer vol ge stroomd en de consumptie van alcoholi sche dranken is tot het drievoudige gestegen. Ja, een ieder bereidt zich op eigen wijze voor op het naderende ein de. Ditmaal is niet de oude erfvijand, de zee, verantwoordelijk voor de onheilsstem ming. Nee, de vijand is ditmaal de mens zelf, of beter gezegd het Departement van Binnenlandse Zaken. Als het aan de ambtenaren daar ligt, zal ons dorp als Hans Binneveld bestuurlijke eenheid verdwijnen en opgaan in een nieuwe gemeente, die alle steden en dorpen van het eiland zal omvatten. Waarom raakt dit de mensen tot in het diepst van de ziel? Het gaat niet in eer ste instantie om het kwantitatieve as pect. Natuurlijk bestaan er op dit punt de nodige bedenkingen. Stel U voor, het eiland telt maar liefst 30.000 bewoners! Als je die samenbrengt heb je dus een soort metropool gecreëerd, een soort Londen of Parijs, maar dan aan de Noordzee. Nee, daar zijn ze hier nog niet aan toe. Veel belangrijker echter is de vrees, dat het teloorgaan van de zelf standigheid gepaard zal gaan met een ernstige aantasting van de eigen cultuur. Dit mentale kader, om het eens in moderne bewoordingen te zeggen, is hecht gefundeerd op een aantal basis waarden, of zo men wil, culturele uit gangspunten. De combinatie van deze elementen heeft een vrij uniek lokaal cultuurpatroon opgeleverd en dit dreigt nu verloren te gaan. Om dit duidelijk te kunnen maken is het noodzakelijk eerst even stil te staan bij de gememoreerde basiselementen. Het zijn er drie: Uitgangspunt 1De natuur is er voor de mens. Vooral de plaatselijk VVD, ere wie ere toekomt, heeft zich veel moeite getroost deze opvatting in woord en geschrift uit te dragen. De door de lan delijke politiek verguisde Harry Mens is de grote intellectuele leider van onze 'Een bijkomend voordeel was dat hiermee ook de irritante vuurtoren aan het zicht kon worden ontrokken, althans van de landzijde. Foto: Pieter Honhoff 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 12