Het eiland wordt een gemeente H. (Huib) Uil (43), Zierikzee. Streekarchivaris Schouwen-Duiveland: Peter van Houte Op 1 januari 1997 hielden de zes zelfstandige gemeenten op Schouwen-Duiveland houden op te bestaan. De nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland is een feit. Het eiland wordt dus één gemeente. Wat betekent dat? Welke gevoelens roept het op? Wat zijn de belangrijkste veranderingen en hoe ziet de toekomst eruit? 'Als burger het mij wel degelijk wat. Het betekent afscheid nemen van iets dat heel lang zeer vertrouwd is geweest. Dat raakt mij persoonlijk. Het is echt wel een moment om bij stil te staan, ook histo risch gezien. Voor Zierikzee betekent het een grote cesuur in de geschiedenis. Als je een lijstje maakt van belangrijke jaar Festival Zonnemaire Buitengewoon, juli 1996. Foto: Pieter Fionhoff. tallen in de geschiedenis van de stad, dan zal 1997 daar een prominente plaats in innemen. Het opgeven van je zelfstandigheid en het opgaan in een groter geheel, dat is beslist een grote gebeurtenis. Persoonlijk sta ik niet te juichen om deze herindeling. Het groot ste verliespunt is volgens mij dat de afstand van het bestuur tot de burgerij groter wordt. Dat zeg ik ook als Zierik- zeeënaar, want het gemeentebestuur wordt dan weliswaar hier gehuisvest - Zierikzee wordt de centrumplaats- maar ook hier zal het merkbaar zijn. Tot nu toe kon je gemakkelijk de gemeentese cretarie binnenstappen en als de burge meester aanwezig was kon je heel vaak gewoon even bij hem terecht om je ver haal te vertellen. Dat verdwijnt en ik denk dat dat een van de grote nadelen is: een grotere afstand en minder per soonlijk contact. Ik denk ook dat het accent zal verschuiven van de burge meester en wethouders naar de ambte naren en dat is een onjuiste ontwikke ling. Persoonlijk denk ik dus dat er wei eens meer verlies- dan winstpunten zou den kunnen zijn.' En als functionaris? 'Dan ligt het anders. Ik word van streekarchivaris nu gemeen tearchivaris, dat is maar een kleine ver andering. In mijn opvatting over het werk verandert er niets. Ik heb altijd gezegd: ik ben Schouwen-Duivelander, dat voel ik ook zo. Het hele eiland is mijn werkgebied en in mijn functioneren moet het niets uitmaken of ik nu in Zie- 12 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 14