anders kunnen komen te liggen. Ik vind dat wel leuk, spannend ook.' De toekomst van Schouwen-Duiveland? 'Als Natuur en Vogelwacht willen we snel gaan praten met het nieuwe colle ge van Burgemeester en wethouders en aandringen op een integrale visie op hoe in de toekomst moet worden omgegaan met de ruimte in Schouwen-Duiveland. Dat kost wel even tijd. Ik denk niet dat ze dat een maand later al voor elkaar hebben, maar het is echt winst dat er nu één gemeentebestuur over gaat. Het is ook niet zo dat er helemaal niets is, dat alles nog moet worden bedacht. Er ligt een vrij nieuw (concept)streekplan en er zijn twee vrij grote herinrichtingsprojec ten aan de gang. Die zullen wellicht de komende jaren in grote lijnen de koers bepalen en wat dat betreft ziet de toe komst er qua natuur en landschap vrij goed uit. Een groot deel van de zuidkust van Schouwen zal als natuurgebied wor den ingericht, in het kader van het Plan Tureluur en er liggen toch grote sturen de uitspraken dat de verblijfsrecreatie in het kustgebied het plafond bereikt heeft. Het enige wat nog moeilijk in te schatten is, is de zogenoemde plattelandsontwik keling. Daar schuilt een gevaar: nu de kust vol zit zou het achterland aange pakt kunnen gaan worden. En dat daar wat meer kan op het gebied van ver blijfsrecreatie vinden wij ook wel, dat is eigenlijk niet meer tegen te houden. Recreatie is in heel Zeeland nou eenmaal een belangrijke, dominante factor. Maar de kunst is nu om dat heel genuanceerd te laten ontwikkelen, in goede banen te leiden. Daar zullen we ons waar dat kan actief mee blijven bemoeien en ook in gesprek over blijven met het nieuwe gemeentebestuur.We zijn tamelijk opti mistisch over de toekomst, omdat veel ontwikkelingen eigenlijk toevallig sa menvallen met deze gemeentelijke her indeling. Er is heel hard gewerkt om din gen voor elkaar te krijgen en we zitten nu in het stadium van oogsten en aan een nieuwe fase beginnen. Dat het nu officieel erkend is door allerlei bestuurs lagen -ook provinciaal- en is vastgelegd in herinrichtingsplannen. We zijn toe aan uitvoeren en nu dat samenvalt met de komst van een nieuwe gemeenteraad kan het misschien alleen maar nóg gun stiger uitpakken!' A.H.M. (Ton) van den Nouweland (42), Zierikzee. Hoofdredacteur Zierikzeesche Nieuwsbode 'Voor mij persoonlijk? Ik geef liever mijn mening als hoofdredacteur van de krant. Die is namelijk van meet af aan voor stander geweest van de herindeling. Ik vind het persoonlijk ook prima. Het is een goede ontwikkeling. Ik denk dat het gemeentebestuur er kwalitatief beter op wordt. Professioneler en efficiënter.' Ook beter voor de inwoners? 'Ik denk het wel; een voorbeeld: Zierikzee had het hoogste tarief voor de onroerend zaakbelasting en dat kan alleen maar omlaag nu de tarieven gelijk worden getrokken. Dat zijn zakelijke voordelen, emotioneel ligt het natuurlijk wel anders. Maar ik ben nog maar drie jaar inwoner van Zierikzee dus bij mij per soonlijk speelt dat niet zo, als je hier geboren en getogen bent voel je dat natuurlijk heel anders.' De belangrijkste veranderingen? 'Ik denk dat je er heel weinig van zult mer ken, ik zie het tenminste niet zo. Als krant hebben we wel weer ingehaakt op de opvatting dat de afstand bestuur- bestuurden nu groter zal worden, zowel in letterlijke als figuurlijke zin. En natuur lijk: Renesse en Bruinisse dat is een wereld van verschil. Het liberale, op toe risme georiënteerde westen tegenover het behoudende, landelijke oosten. Ik denk dat de discussies in de nieuwe gemeenteraad er beslist interessanter op worden, dat is ook leuk voor de krant. Het werkgebied voor de krant verandert niet -we richtten ons altijd al op het hele eiland- de inhoud wél. We kunnen nu meer uit gaan diepen; we hoeven niet meer zes gemeenteraadsvergaderingen te verslaan, maar nog maar één. We kunnen die nu met twee verslaggevers verslaan, als daar aanleiding toe is. Dat betekent meer inhoudelijke berichtge ving.' En het plaatselijke, kleine nieuws? Toch de charme van de Zierikzeesche Nieuwsbode? 'Dat wordt moeilijker om boven water te krijgen, dat zal beslist het geval zijn. Maar we kunnen het nog steeds achterhalen en we zullen ook daarover blijven berichten. We hebben trouwens nog meer ijzers in het vuur, los van de gemeentelijke herindeling. Al geruime tijd leeft hier de intentie om ons qua nieuwsgaring wat onafhankelijker te maken van gemeentenieuws. We wil len wat meer 'het nieuws van de straat' gaan brengen om het wat oneerbiedig te zeggen. Berichtgeving over de red ding van een kind uit de gracht wordt door de lezers meer gewaardeerd dan een verslag van een raadscommissie. De Zierikzeesche Nieuwsbode verandert straks op 1 januari met één pennen streek van een regionale in een lokale krant. Maar dat zegt niets.De inhoud zal eerder breder dan nauwer worden.We willen de blik bewust wat verruimen. Richting Middelburg bijvoorbeeld; meer aandacht voor Gedeputeerden Staten en de rechtbank. Daar doen we nu nog weinig aan. En we krijgen straks ook meer menskracht beschikbaar voor het regionaliseren van het landelijke nieuws. De krant gaat er met ingang van het nieuwe jaar ook anders -beter- uitzien. Een geheel nieuwe opmaak, en het for maat verandert. De krant wordt breder, want we gaan van zeven naar acht kolom.' Goede hoop voor de toekomst. Ook voor het eiland, dat straks één gemeen te is? 'Toch wel. In de profielschets van de nieuwe burgemeester staat nadruk kelijk dat hij in staat moet zijn om de cultuurverschillen op Schouwen-Duive land te overbruggen. Dat vind ik opmer kelijk en ook wel hoopgevend. Er ligt wat dat betreft een mooie taak voor het nieuwe college van burgemeester en wethouders.' T.M. (Teja) van Hoften (45), Burgh-Haamstede. Beeldend kunstenares. 'Betekent het iets voor mij? Eh, nee! Ik kom hier niet vandaan. Ik ben import, vanuit Amsterdam via Middelburg naar hier gekomen, tien jaar geleden. Ik voel me hier wel heel erg thuis. Dat wel. Maar als burger of inwoner zegt het me niets. Westerschouwen is voor mij al iets heel anders dan Burgh-Haamstede. Het maakt mij persoonlijk niets uit. Eigenlijk Zeeuws Tijdschrift 15

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 17