RIA GELUK Spraakmakende Zeeuwse Vrouwen Gerdi Preger Ria Geluk (Nieuwerkerk 12-5-1946) is sinds 1991 lid van Provinciale Staten van Zee land voor D 66. Ze is vastbesloten een aktieve politieke rol te gaan vervullen binnen de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Schouwen-Duiveland en Zierikzee hebben de afgelopen jaren al volop kunnen pro fiteren van de voortrekkersrol, die Ria op maatschappelijk gebied heeft vervuld. Zo hield ze zich bezig met het promoten van stad en streek door allerlei evenemen ten te organiseren en had ze een boekingskantoor voor de zeilvloot de Zeeuwse Stromen. Bestuurlijk was ze betrokken bij de Museumhaven, de Zierikzeese Onder nemers Centrale en de Schouwse afdeling van Horeca Nederland. Sinds 1980 runt ze het café "De Gekroonde Suikerbiet" in Zierikzee, in 1985 nam ze het ouderlijke akkerbouwbedrijf in Capelle over, vanaf 1991 bestiert ze 's zomers de supermarkt De Parlevinker en tussen dat alles door heeft ze ook nog haar politieke werkzaamheden. Ria Geluk heeft daarvoor bijna 7 jaar als buurtopbouwwerker in Zwolle gewerkt, was ook nog kort taxi-chauffeur, bijna 5 jaar consulente voor de kinderopvang (een steunfunktie in Zeeland voor peuterspeelzalen kinderdagverblijven) en voorlichter bij Delta Expo. Een boeiende, doch ietwat verrassende carrière voor iemand, die na haar HBS-A huishoudkunde studeerde en de Sociale Academie heeft gevolgd. Ondanks de veelheid aan bezigheden heeft Ria Geluk tijd gevonden de wereld te bereizen. Ze heeft nu al geboekt om over een jaar een stukje van de tocht op het zeilschip "Oosterschelde" mee te kunnen varen: de trip Vuurland - Antarctica. Grenzenloze energie "Mensen worden wel eens doodmoe van me. Echt waar. Als ze horen waar ik me allemaal mee bezig hou, vragen ze me soms m'n mond te houden. Dan kunnen ze het niet meer aanhoren. Ik krijg regelmatig de vraag of ik niet bang ben om overwerkt te raken. Nee dus. Ik maak werkweken van 7 dagen. Als iemand me op vrijdag een prettig week end wenst, schiet er soms door me heen: o ja, da's waar ook... 't is week end. 't Maakt namelijk voor mij totaal geen verschil welke dag van de week het is. In de weekenden werk ik net zo hard als door de week, want dan sta ik achter de tap van m'n café "De Gekroonde Suikerbiet". Waarom ik dat allemaal doe?" Een frons, verwonderde blik, dan een licht schouderophalen. "Nou gewoon.... omdat ik deze manier van leven veel te leuk vind. Het enige wat ik jammer vind is, dat ik niet nóg meer leuke dingen kan doen. Dat er een flink stuk cultuur blijft liggen, waar ik niet aan toe kom: theater, film, ten toonstellingen en vooral boeken. Ik vind wel, dat ik op de hoogte moet blijven van het nieuws, vooral het regionale, dus voor de kranten trek ik minimaal een uur per dag uit. Maar puur voor m'n lol lezen zit er helaas niet in. Dat zijn nu eenmaal de consequenties van de verplichtingen die ik ooit op me heb genomen. Ik ben trouw aan m'n belof ten. Ik sta voor gemaakte afspraken. Dat heeft ook tot gevolg, dat ik prak tisch nooit televisie kan kijken. Maar dat vind ik geen punt, want ik heb heel weinig affiniteit met televisie. Misschien dat ik eens per drie weken een afleve ring van Nova zie en daar blijft het bij. Ik hoor mensen bij mij in 't café wel eens over iets praten. Als ik er echt niks van weet, komt het gegarandeerd van de televisie!" Pragmatisch Een klein, bruin café aan de Zierikzeese haven, 't Is woensdagmorgen en dan wordt er gepoetst. Ook door Ria Geluk. Ze voelt zich nergens te goed voor. Sjouwt dozen en kratten als dat toeval lig zo uit komt. Ze is pragmatisch, stress bestendig en haar tempo ligt hoog. Ze heeft geen tijd om er over na te denken, hoe ze bij anderen over komt. Ze is zoals ze is. Punt uit. Take it or leave it. "Als ik het heel druk heb, kan ik wel eens kortaf zijn tegen mensen", zegt ze bijna verontschuldigend, "maar dat is eigenlijk concentratie. Ik bedoel er niks mee naar een ander toe. Hetzelfde heb ik in de keuze van m'n kleren. Ik wil nie mand met opzet chocqueren, maar het liefst loop ik in een trui en een broek die lekker zitten en waar ik mee uit de voe ten kan. Daar ga ik ook rustig mee naar een vergadering. Het is wel eens lachen, hoor", gniffelt ze, "als ik met m'n ouwe auto naar de één of andere sjieke bijeen komst ga. Je ziet de mensen kijken, maar dat kan me echt niet schelen. Bovendien kennen de mensen me hier. Dat scheelt ook. Keuzes Als ik een full-time baan in de politiek zou krijgen, zal ik keuzes moeten maken. Dan kan ik natuurlijk niet meer alles doen, wat ik nu doe. Het bedrijf van mijn ouders - een compleet akker bouwbedrijf van 40 hectare - hou ik aan, want ik laat het werk voor 95% door anderen uitvoeren. Ik woon bij de boerderij, dus dat zal geen probleem zijn. Bij mijn verkiezing tot gemeente raadslid zal ik het lidmaatschap van Pro vinciale Staten moeten opgeven, maar dat vind ik logisch. Hoewel niet iedereen in de politiek zo'n keuze zou maken, geloof ik." Even stilte. Maar niet lang. Dan, nogal fel: "Ik vind, dat bestuurders over het alge meen strikter zouden moeten zijn, wat hun werk betreft. Je kunt niet alles met alles combineren. Je moet oppassen voor belangenverstrengeling. Mensen zijn daar terecht snel wantrouwend over." Even weer die lach, die glinstering van pret in de ogen. 22 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 24