Herindeling Veranderingen "Er wordt trouwens wel wat vreemd gereageerd op mijn "omgekeerde" poli tieke carrière. Meestal groei je als politi cus van een plaatselijke funktie, via een provinciale naar een landelijke of zelfs Europese vertegenwoordiging. Ik niet dus. Ik doe datgene wat op dat moment nodig is. En dan maakt het mij beslist niet uit, hoe die rangorde is. Het voor deel van mijn werk in Provinciale Staten is wel, dat ik een totaaloverzicht heb gekregen van Schouwen-Duiveland dat ik straks voor de nieuwe gemeente heel goed kan gebruiken. Ik heb in de loop der jaren geleerd op verschillende niveau's en op kleine en grote schaal te kunnen denken en te werken. Dat is een enorm voordeel". Er wonen in totaal zo'n 32.000 mensen in de nieuwe gemeente Schouwen-Dui veland, samen goed voor 23 gemeente raadsleden. Die raadsleden leveren weer 4, misschien 5 full-time wethouders. "Paars" doet het landelijk goed, dus de verwachting is, dat gemeentebesturen ook makkelijker voor deze politieke combinatie zullen kiezen. Dat is voor D 66 natuurlijk een prima uitgangspositie. Ria Geluk is steeds een groot voorstan der geweest van de nieuwe herindeling: "Schouwen-Duiveland is eigenlijk één geheel, dus is het ook logisch dat er één gemeentebestuur is. De zes gemeenten hadden elkaar toch al nodig: op gebied van sport, cultuur, ouderen, verpleeg huizen, noem maar op. Het werkte onhandig om zo versnipperd te zijn. Kamperen bij de boer bijvoorbeeld. De toerist wist ook niet meer, waar hij aan toe was, toen daar per gemeente ver schillende regels voor bestonden. En dan de bedrijventereinen: "puisten" aan een dorp vind ik dat. Het is toch veel beter om één goed gesitueerd ter rein op Schouwen-Duiveland te heb ben, dan al die verschillende. Kleine gemeenten hebben ook niet het geld om mensen in bepaalde staffunkties aan te nemen om mee te denken over een invulling van de toekomst. Die mogelijkheden zijn er wel voor een gro tere gemeente. We waren er echt aan toe! Bovendien is het wel eens goed, dat belangen wat grootschaliger en objectiever bekeken zullen gaan wor den. Een beetje weg uit de sfeer van "ons kent ons". Voor de gemiddelde burger verandert er echt niet zoveel. Het dorp, waar iemand woont, verandert niet, de muziekvereni ging waar iemand lid van is, verandert niet en de plek waar iemand z'n bood schappen doet verandert al helemaal niet. Gevoelens van "identiteit" ontleen je toch niet aan de plaats waar een gemeentehuis staat, lijkt me. Wanneer kom je nou in een gemeentehuis, hoe vaak is dat? Dat is toch ook niet iedere dag? Wat niet wil zeggen, dat de afstand burger-bestuurder er niet toe Zeeuws Tijdschrift 23

Zeeuws Tijdschrift | 1996 | | pagina 25